
50 книги с поезия, белетристика, изследвания, мемоари и публицистика от 40 автори е пуснало на пазара от създаването си през 1995 година старозагорското издателство „Лаген“, съобщи главният редактор и собственик Трифон Митев. Почти всички автори са местни хора, за част от публикуваните книги са помогнали от общините Стара Загора и Чирпан, както и множество местни фирми.
Издателствотосиа Митев, който е сред „бащите на Конститутцията“ от Великото народно събрание, е нарекъл на село Лаген /сега Трендафиля/ на границата на Гърция, Албания и Македония. “Там тръгва коренът на майка ми, която съвсем мъничка – през 20-те години на миналия ХХ в била доведена от родителите си в България”, коментира той.
За пръв път Митев видял селото 1989 година, тогава то вече било прекръстено на Трендафиля по изискванията на гръците закони за обезбългаряване на граничните райони. Издателят припомня, че в началото на XX век Лаген е чисто българско село в Леринска кааза в Османската империя.
Имало около 115 – 120 къщи с население около 450 души. Според статистиката на Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) в 1900 година селото има 520 жители българи – християни. В момента там са останали петдесетина старци, част от които не знаят български език.
Сред най-новите имена са поетът Таньо Клисуров и белетристът Йордан Стоев. Има и своеобразни като сборникът „Закъсняло завръщане“ на Симеон Първанов. Оказало се че авторът, баща на социолога Първан Симеонов е написал първите си стихове през далечната 1956 година, но не посмял да ги предложи за печат. 6 десетилетия по-късно той се върнал към миналото и написал поетична книжка.








