
Видин получава безвъзмездно 18 млн. лв. за доизграждане на пречиствателна станция за отпадни води. Средствата се осигуряват от оперативната програма „Околна среда” – 2014 – 2020. За тях министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и кметът на Видин Огнян Ценков днес подписаха договор. С него се осигурява втората фаза от строежа на станцията, чиято обща стойност е 22 млн. лв.
Тази инвестиция е насочена към подобряване на живота на хората и е предпоставка за развитие на града, каза след подписването на договора министър Василева.
Пречиствателната станция се намира на брега на Дунав и капацитетът и е да пречиства отпадните води на 48 000 жители. Тя е част от проекта на общината за обновление на водния цикъл и трябваше да бъде завършена в края на 2015 година, когато бе направена подмяна на водопроводите и канализационните тръби. Изпълнителят обаче не спази сроковете за станцията и успя да извърши само 30 – 40 % от предвидените строителни дейности. По тази причина договорът с него е прекъснат. Предстои обявяване на процедура за избор на нов изпълнител, каза кметът.
Преди да подпише договора, министър Василева инспектира строителната площадка на станцията и се запозна с извършените досега дейности. През предишния програмен период в Северозападна България са изградени 11 пречиствателни станции и 4 регионални системи. Общата стойност на екологичните инвестиции е 615 млн. лв., съобщи министър Василева.
Още новини от Видин и региона четете ТУК.









