
Сериозни количества домати, краставици, дини и пъпеши изхвърлиха на пътя Петрич – Сандански земеделски производители. По този начин над 100 души блокираха движението за около половин час.
Сутринта те се събраха край зеленчуковата борса в село Кърналово, за да протестират срещу ниските изкупни цени на родните зеленчуци и плодове. В знак на протест затрупаха шосето с част от своята продукция.
Производителите негодуват от нелоялния внос на земеделска стока с неясно качество и на ниски цени. “Нашата продукция не може да се реализира на българския пазар. В момента е най-хубавият домат, а 4 тона стоят необрани в моята оранжерия. Над 100 тона от тази стока стои нереализирана в района на Кресна, Струмяни, Сандански и Петрич. Залежава и ще я изхвърлим. Доскоро цената на домата бе над 1,10 лева за килограм, а сега се срина до 30-50 стотинки за килограм, а пак никой не иска да купува”, заяви земеделският производител Георги Кафтанов от санданското село Ново Делчево. Той и колегите му настояват да бъдат чути от земеделския министър Димитър Греков, искат и за среща с него.
Земеделците не са против вноса на чужди зеленчуци, защото осъзнават, че това няма как това да се забрани. Но искат контрол на тази стока. Да знаят българите какво ядат. А не да си мислят, че консумират българска продукция, а в същото време това да е чужда стока със съмнително качество. “За 23 години в сектора нищо не е пипнато, почти няма субсидии, загиваме, а държавата не прави нищо за нас. Писна ни да сме задният двор на Европа”, категоричен е собственикът на оранжерии за производство на зеленчуци. В събота земеделците от региона ще протестират край главен път Е-79 до Сандански. Те ще са между 13,00 и 14,00 часа в района на мотел “Мамин Кольо”. “Имаме разрешение за тези действия от общината и полицията. На място ще преценим дали ще затворим движението по магистралата за Гърция”, допълни Кафтанов.









