Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Манолова раздава безплатни храни с „Не хаби – дари!“

Kmeta.bg от Kmeta.bg
декември 19, 2016
в Общество
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
Ne habi dari
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

ne-habi-dari

От 12.00 часа днес в централната част на „Женския пазар“ омбудсманът Мая Манолова дава старт на благотворителен Коледен базар, част от националната кампания „Не хаби – дари!“.

Кампанията започва точно до голямата елха на Женския пазар и ще бъдат раздадени безплатни храни на столичани, заяви пред БНТ Мая Манолова. По думите й с “Не хаби-дари!” се цели хората да започнат да споделят излишната храна вместо да изхварлят годни за консумация продукти.

Инициативата е насочена срещу глада и пилеенето на храни и надгражда вече успешно реализираната от институцията на обществения защитник кампания – за падане на ДДС върху дарените храни, което ще е факт от 1 януари 2017 г.

Партньори на благотворителния базар са Българския Червен кръст, Българската хранителна банка, Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Българската агенция по безопасност на храните,  „Монделийз България Холдинг“, хранителните вериги Билла, Кауфланд, Метро, Про Маркет, Лидл и др. Логистична подкрепа оказват Столична община, „Пазари Възраждане“ ЕАД, кметът на район „Възраждане“ г-жа Савина Савова, хотел „Маринела“ и Ред Девил Кетъринг.

Статистиката сочи, че всеки българин годишно унищожава около 80 килограма храна като 2/3 от нея е годна за консумация. По данни на Българската хранителна банка всяка година у нас близо 670 000 000 килограма годни хранителни продукти отиват в контейнера. В същото време според Националният статистически институт и „Евростат“ над 1,5 млн. българи живеят под прага на бедност с по-малко от 330 лв. на месец, а всяко четвърто дете гладува.

В дългосрочен план кампанията „Не хаби – дари!“ е ориентирана към хората между 40-45 години, които според нарочни изследвания по-рядко готвят, разчитат на готови храни и по-често са склонни да изхвърлят продукти без да се замислят.

Мотото на инициативата е да бъдем безОСТАТЪЧНО щастливи – защото храната е не само живот, но тя е и удоволствие, и  радост, и съпреживяване, късчета щастие, които не трябва да изхвърляме. Целта е българското семейство отново да седне заедно около масата, да възпитаме у децата си уважение и дори респект към храната, е позицията на омбудсмана.

Под егидата на обществения защитник през цялата 2017 г. в рамките на кампания „Не хаби – дари!“  ще бъдат организирани редица прояви и събития, чрез които да бъде мотивиран хранителният бранш да дарява колкото се може повече на нуждаещи се хора. Манолова планира и редица инициативи в училища от цялата страна, където популярни личности, привлечени за каузата, ще готвят заедно с децата и едновременно с това ще ги учат, че ябълката е ябълка, нищо, че е малко наранена, както и че от морков и краставица стават вкусни салати, независимо, че са криви и с лош търговски вид.

 

Предишна Статия

Деца продават благотворително сурвачки за Хитрино

Следваща Статия

Дядо Коледа раздава подаръци в ретро трамвай

Свързани Статии

Десетки хиляди фиктивни почивки на ученици за 8 млн. лева
Общество

Денков призова организациите, заявили протести на 18 май, да се съобразят с провежданите тогава матури

май 11, 2022
1.9k
Няма да има повишаване на заболеваемостта и без сертификати, Манолова с нов политически проект
Общество

44% от българите са на мнение, че войната в Украйна е заради НАТО

май 9, 2022
2.3k
Снимката е илюстративна
Общество

Пощите изплащат пенсиите само по постоянен адрес

май 9, 2022
2.1k
Мария Габриел: 1,7 милиарда помощ ще отидат за новатори в бизнеса
Общество

Граждански диалог с комисар Мария Габриел на тема: „Младите хора за бъдещето на Европа”

май 8, 2022
1k
Снимката е илюстративна
Общество

Пенсиите в пощите ще се изплащат ръчно и през месец май

май 5, 2022
1.4k
Протести и сблъсъци между подкрепящи военната помощ за Украйна и граждани, които са против
Общество

Протести и сблъсъци между подкрепящи военната помощ за Украйна и граждани, които са против

май 4, 2022
1.6k
Следваща Статия
Дядо Коледа раздава подаръци в ретро трамвай

Дядо Коледа раздава подаръци в ретро трамвай

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS