
Осветление е поръчано и ще бъде монтирано при каменния кръст от тракийско време на връх Голаг над кюстендилското село Коркина, съобщи кметът Любен Лазаров. Проектът за осветлението е готов и вече е поръчан за изработване на фирма в Кюстендил. Ще струва около 5-6 хиляди лева. Осигурени от кметството са и спонсори.
Каменният предхристиянски кръст е висок около 1,50 м., поставен е още в древността на връх Голаг, висок 916 м., казват местни краеведи и изследователи Преди двадесетина години иманяри го подкопали и разрушили част от него. Впоследствие кръстът е възстановен. До него е издигнат и 7-метров кръст от стомана, стабилно “вкопан” в скалите.
Около 20 осветителни тела ще светят нощем при двата кръста на Голаг. Който се вижда от кюстендилското Гюешево до самоковското с.Клисура, хвалат се местните. Осветлението трябва да стане най-късно до Илинден, когато е съборът на Коркина – св. Илия е закрилник на този край.
Коркино стана доста известно и с това, че наскоро – през октомври м.г., празнувало сватба за пръв път от 40 години. Младоженците са от София, но са решили да се върнат в селото, ремонтирали наследствената бащина къща. Младоженката Мира, научен работник по аграрна икономика, която тук пише научните си разработки, и съпругът и Калоян, повечето време са в Коркина, отглеждат градина, имат животни и нямат намерение да се връщат в София, каза кметът на селото Лазаров.









