Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 14 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Кметът на Кърджали поздрави носителите на приза „Мултикултурният човек”

Kmeta .bg от Kmeta .bg
май 21, 2017
в Кърджали
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
Мултикултурният човек Кърджали
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

В Световния ден на културното многообразие за диалог и развитие -21 май за пети път в Кърджали бе връчена наградата „Мултикултурният човек". Нейни носители станаха д-р Есма Гюндоду от Одрин и изследователят – краевед Минчо Гумаров от Кърджали. Призът е учреден от Арт движение КРЪГ и представлява статуетка и грамота, която се дава ежегодно на кърджалиец, където и по света да се намира той–за принос в развитието на мултикултурализма, интеркултурния диалог и езиковото многообразие. 

”Кърджали преоткрива своите хора, достойни да носят тази награда, която е уникално признание за отвореността на хората, за възприемане на различията. Така муликултурността излиза извън  рамките на Кърджали, даже извън рамките на нашата страна”, заяви кметът Хасан Азис, който е и носител на наградата „Мултикултурният човек" за 2015 г.

„Като общественици и интелектуалци, ние работим за такова балканско приятелство и културно сътрудничество, което не се влияе от географски граници, нито от често променящите се позиции на политиците", сподели Д-р Есма Гюндоду. Тя е номинирана за нейния безспорен принос към изграждането на културни мостове между творците и гражданските организации от България и Турция. През 2014 г. лекарката с корени от  Източните Родопите организира масова подкрепа в Турция за българската песен „Детска планета“ на Крисия, Хасан и Ибрахим на финала на Детската Евровизия в Малта.

Минчо Гумаров е истински представител на изчезващия вид изследователи ентусиасти, таланти и родолюбци. Името му е свързано с откриване и изследване на близо 200 пещери в Родопите. Най-голямата му гордост е 35-вековният мегалитен паметник край село Ненково, известен като пещера „Утробата“. От години ръководи пещерен клуб „Родопи“ и обучава млади хора на смелост и откривателски дух. Той е изпълнителен директор на Източно-родопския регионален съвет по краезнание, чийто екип от 1999 до 2005 г. издава на български и турски езици месечното издание за деца и юноши „Родопско равновесие“. Гумаров участва в създаването на видео-учебници по краезнание.

По време на церемонията бяха представени редки архиви от дейността на двамата наградени. Присъстваха много кърджалийци, общински съветници, колеги и приятели на тазгодишните носители на наградата, журналисти. 

Предишна Статия

800 млн. евро са нужни за четирилентов път от Видин за София

Следваща Статия

Ретро трамвай-библиотека пускат в София за 24 май

Свързани Статии

Договорите за доставка на газ, топло и ток ще се индексират
Кърджали

1550 евро ще получат всички пострадали от бедствията в Кърджалийско

януари 14, 2026
110
Правят младежки център в Кърджали
Кърджали

Правят младежки център в Кърджали

октомври 16, 2025
122
И Кърджали вече има спешна помощ по въздуха
Здраве

И Кърджали вече има спешна помощ по въздуха

август 14, 2025
134
Ореховите дръвчета в Кърджали цъфнаха отново
Кърджали

Ореховите дръвчета в Кърджали цъфнаха отново

юли 21, 2025
120
Кметове на обучение как се използва BG-ALERT
Кърджали

Забраняват телефоните в училище в Кърджали

ноември 18, 2024
139
Кърджали вече събира разделно стари дрехи и обувки
Кърджали

Кърджали вече събира разделно стари дрехи и обувки

май 8, 2024
112
Следваща Статия
Ретро трамвай-библиотека пускат в София за 24 май

Ретро трамвай-библиотека пускат в София за 24 май

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Седем щата съдят администрацията на Тръмп за спрян офшорен вятърен проект

Седем щата съдят администрацията на Тръмп за спрян офшорен вятърен проект

юни 14, 2026
Технологиите пренаписват човешката близост

Технологиите пренаписват човешката близост

юни 14, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS