Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Поставиха началото на “Огън и вино” на Перперикон

Kmeta .bg от Kmeta .bg
юли 2, 2017
в Кърджали
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
Перперикон
10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

С 45-минутен спектакъл „Огън и вино” и пироефекти бе отбелязан първият Ден на Перперикон. Идеята е той да се провежда всяка година. Въпреки рекордните първоюлски температури стотици кърджалийци – възрастни и деца изкачиха Скалния град на траките. Имаше гости от Гоце Делчев, София, Ямболско. Сред множество се чуваше и английска реч.

Thumb %d0%9f%d0%b5%d1%80%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bd   %d1%81%d0%bf%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%8a%d0%bb

Археологическият комплекс в събота вечер грейна с цялото си художествено осветление и с изградената алейна мрежа. Резерватът изцяло е направен като парк със стълбища и дървени пътеки, които позволяват по – добър достъп на посетителите. Хората подчертаваха, че са изненадани от това, което виждат и че неслучайно Перперикон се нарежда сред Чудесата на България.

Посетителите преминаваха през централната порта и каменната улица, спираха до Тронната зала и залата с олтара- сърцето на прочутото светилище на Дионис –Загрей, където древните траки извършвали т. нар. прорицания с огън и вино. Точно в 21 часа там започна интерпретативната възстановка на винено-огнения обряд. Многобройната публика стана  свидетел на древния ритуал, изпълнен от над 30 артисти и танцьори край олтара на Дионис.

Thumb %d0%bf%d1%80%d0%be%d1%84. %d0%9d. %d0%9e%d0%b2%d1%87%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b2   %d1%81%d0%bf%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%8a%d0%bb

„Жрицата изсипва вино в огъня и по високо издигналия се пламък тя  гадае дали ще има войни, плодородие, колко деца ще се родят и всичко, което е вълнувало живелите на Перперикон. Основното послание на спектакъла „Огън и вино” е да вярваме в собствените си сили, защото животът и тогава, и днес, зависи от самите нас, от нашите усилия”, сподели Любомир Фърков, сценарист и режисьор на спектакъла.

В главаната роля на владетеля „влезе” актьорът Стилиян Николов. Изключително попадение е музикалното оформление на спектакъла, дело на младия композитор Георги Стрезов.За цялостното въздействие на представлението допринесоха и танцьорите от Фолклорния ансамбъл при Дома на културата в Кърджали с хореограф Васко Василев. Фирма „Хризантема” и Виктор Николов изпълниха огън ефектите.

Така, на фона на естествения декор на планината стотици успяха да съпреживеят събития, случили се преди повече от две хиляди години. В Двореца на тракийските царе гостите присъстваха и на огнено –винен ритуал, по който древните гадаели и разчитали важни символи.

„Радвам се, че съм тук на това уникално историческо място. Трябва да се гордеем с тракийското изкуството и наследство по нашите земи”, сподели  кърджалиец, който от години е в Канада. „Специално доведох внучката, която ми е на гости от САЩ, искам да види и да разказва на своите връстници в Америка за Кърджали”, развълнувано коментира жена на средна възраст. Сред посетителите бе и народният представител от кърджалийски регион Александър Симов, заедно със своите съпартийци  Милко Багдасаров и Георги Кючуков, един от най – добрите ексурзоводи на Перперикон и затова влезе в ролята на гид.

Поредното представление на спектакъла – възстановка „Огън и вино” е  част от успешно приключилия европейски проект ”Перперикон-дом на богове и хора” на стойност 4 млн. лв., спечелен от община Кърджали по ОП "Регионално развитие" 2007-2013г.

„Перперикон е еталон и норма за предоставяне на туристическия продукт. Никъде у нас, нито на Балканите, нито в Европа може да се види място, което има такава магия и такова излъчване на древност, а чрез този проект ние го приближихме и до съвремието. Радваме се, че можем да предадем на следващите поколения това богато наследство”, коментира преди 3 години, когато приключи проектът, кметът Кърджали Хасан Азис.

Голямо е значението на проекта за социализация на археологическия комплекс, който привлича все повече туристи.„Българската държава от рано разбра значимостта на Перперикон и в рамките вече на 17 г. за археологически проучвания и изграждане на път, паркинг и павилиони са вложени приблизително 17-18 млн. лв., предоставени от държавата и по европроекти”, сподели  ръководителят на проучванията проф. Николай Овчаров.

Той припомни пред присъстващите думите на градоначалника, че археологическият комплекс е едно най-печелившите общински предприятия, което носи годишно стотици хиляди левове приходи. Професорът допълни, че тези оценки на общината и особено нестихващия интерес на български и чужди туристи дават самочувствие на екипа да продължи проучванията на комплекса.

 

 

 

 

 

Предишна Статия

Идват порои и градушки, Борисов свиква спецщаб

Следваща Статия

В Монтанско прибират рекордна реколта от зърно

Свързани Статии

Договорите за доставка на газ, топло и ток ще се индексират
Кърджали

1550 евро ще получат всички пострадали от бедствията в Кърджалийско

януари 14, 2026
110
Правят младежки център в Кърджали
Кърджали

Правят младежки център в Кърджали

октомври 16, 2025
122
И Кърджали вече има спешна помощ по въздуха
Здраве

И Кърджали вече има спешна помощ по въздуха

август 14, 2025
134
Ореховите дръвчета в Кърджали цъфнаха отново
Кърджали

Ореховите дръвчета в Кърджали цъфнаха отново

юли 21, 2025
120
Кметове на обучение как се използва BG-ALERT
Кърджали

Забраняват телефоните в училище в Кърджали

ноември 18, 2024
139
Кърджали вече събира разделно стари дрехи и обувки
Кърджали

Кърджали вече събира разделно стари дрехи и обувки

май 8, 2024
112
Следваща Статия
В Монтанско прибират рекордна реколта от зърно

В Монтанско прибират рекордна реколта от зърно

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS