Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 4 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Колкото повече помагаме на другите, толкова повече помагаме на себе си ~ Мохамед Али

Kmeta.bg от Kmeta.bg
януари 17, 2022
в Знаете ли че?
Време за четене: ~ 1 мин.
92 1
0
bolezn muhammeda ali i prichina smerti
106
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Мохамед Али е основоположник на съвремения бокс. роден е на 17 януари 1942 г. Той е олимпийски шампион от игрите в Рим през 1960 г. и многократен световен шампион по бокс за професионалисти в категория „тежка“ в периода 1964-1974 г. През 1999 г. Sports Illustrated и BBC обявяват Али за „спортист на века“. От 2002 г. има звезда на Холивудската алея на славата.

Ранни години

Роден е в град Луисвил, Кентъки, с рождено име Клей. Бащата, Клей-старши, боядисва билбордове и знаци, а майката Одеса Клей е домакиня. През 1964 година се присъединява към движението Ислямска нация, променяйки името си на Мохамед Али, по-късно преминава към направлението Сунити, а през 1975 година към мистичното ислямско движение Суфизъм.

В младежките години Клей се бие само два пъти. Първия, когато заедно с приятели седят в местно кафе и с тях се заяждат двама по-големи младежи. Клей настоява да си тръгнат, казвайки “Аз съм боксьор и не искам да ви наранявам”. Въпреки предупреждението младежите настояват и групичката излиза извън заведението. Там Клей праща единия младеж в тежък нокаут с един удар, а виждайки какво се случва, другият младеж предвидливо изчезва.

Втората му схватка извън ринга става преди участието му в Олимпийските игри в Рим 1960 година. Правейки своя ежедневен крос, Клей преминава край местно заведение, пред което всяка сутрин се събирали местни мъже. Един от тях силно се дразнел от факта, че тичайки, Клей непрекъснато си повтарял „Аз ще стана Световен шампион…“. На следващата сутрин се скрил зад ъгъла и когато Клей приближил, от изневиделица му нанесел удар право в лицето. Олюлявайки се от удара, Клей все пак остава на крака, а след секунди нанася серия удари в главата на нападателя. Падайки на земята, мъжът крещял „Добре, добре, ще станеш световен шампион, ще станеш…“. Когато на следващата сутрин Клей приближава кафенето, мъжът го поздравил: „Привет, шампионе“.

Аматьорска кариера

Към бокса Али е насочен от Джо Д. Мартин, полицай от Луисвил, който е срещнат от тогава дванадесет годишния Али, който му се оплаква, че му е откраднат велосипеда.Въпреки, че в началото тренира с Мартин, без негово знание, Али започва подготовка в друг салон, където тренира под ръководството на треньора Фред Стонер. Али работи със Стонер през цялата си аматьорска кариера.

Али претърпява последната си загуба на аматьорския ринг, от американеца Кент Грийн в мач, игран в Чикаго, като Грийн е последният боксьор, победил Али, преди през 1971 година, вече като професионалист, губи от легендата Джо Фрейзър. Под ръководството на Стонер, Али спечелва шест пъти наградата „Златните Ръкавици на Кентъки“, шампион на САЩ, две „Национални Златни Ръкавици“, титлата на Националната Аматьорска Лига, и златният медал на Летни олимпийски игри в Рим 1960. Али записва на аматьорския ринг 100 победи и пет загуби, когато решава да приключи кариерата си аматьор.

Пацифист

За смелостта си да откаже участие в армията на САЩ и “мръсната война”, боксьорът е лишен от всичко. Световната боксова корона, парите, които вървят с нея, приятелството на всички видни личности в САЩ и дори за кратко свободата.

Избрани цитати от Мохамед Али:

„Този, който не е достатъчно смел да поема рискове, няма да постигне нищо в живота.“

„Колкото повече помагаме на другите, толкова повече помагаме на себе си.“

„Ако мозъкът ми може да го приеме и сърцето да повярва – аз мога да го постигна.“

„Не брой дните, накарай дните да се броят, да имат значение.“

„Не ти пречат планините насреща, а камъчето в обувката.“

„Живей всеки ден, мислейки, че ти е последен, защото някой ден ще се окажеш прав.“

„Приятелството… не e нещо, което се учи в училище. Ако не си научил смисъла на приятелството, не си научил нищо.“

„Човек, който гледа света на 50 така както го е правил на 20, е пропилял 30 години.“

Тагове: боксВодещи новиникариераМохамед Алирингтоп
Предишна Статия

Седмицата започва със слънце и вятър

Следваща Статия

Рекорден брой на активни случаи, 44 са починалите

Свързани Статии

Ако спазвах всички правила, нямаше да стигна до никъде ~ 100 години от рождението на Мерилин Монро
Знаете ли че?

Ако спазвах всички правила, нямаше да стигна до никъде ~ 100 години от рождението на Мерилин Монро

юни 1, 2026
150
морска костенурка
Знаете ли че?

Костенурката – най-древният символ на Земята

май 23, 2026
1.1k
Крали Марко – османският васал, защитник на християните
Знаете ли че?

Крали Марко – османският васал, защитник на християните

май 17, 2026
860
Кръстът, на който сам се разпъваш, е най-тежък ~ Пенчо Славейков
Знаете ли че?

Кръстът, на който сам се разпъваш, е най-тежък ~ Пенчо Славейков

април 27, 2026
1.6k
40 години от трагедията в Чернобил
Знаете ли че?

40 години от трагедията в Чернобил

април 26, 2026
445
Каква е съдбата на знамената свидетели на Априлската епопея
Знаете ли че?

Каква е съдбата на знамената свидетели на Априлската епопея

април 24, 2026
121
Следваща Статия
3475 новозаразени и 2435 излекувани с COVID-19

Рекорден брой на активни случаи, 44 са починалите

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: Ограничени права за особения управител на „Лукойл“; Златно-медно находище край „Челопеч“

Вечерни новини: Ограничени права за особения управител на „Лукойл“; Златно-медно находище край „Челопеч“

юни 4, 2026
Първите нови влакове на „Алстом“ са в България, но ще возят пътници след края на август

Първите нови влакове на „Алстом“ са в България, но ще возят пътници след края на август

юни 4, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS