Украйна стана големият победител на “Евровизия 2022”. Това стана основно и благодарение на зрителския вот. 631 точки изтреляха групата “Kalush Orchestra” на върха, като песента „Стефания“ получи 439 точки от публиката. Украинците бяха на четвърто място според журито, но спечелиха с огромна преднина при гласуването на зрителите. Британецът Сам Райдър завърши втори (466), а Шанел от Испания зае третото място с 459 т.
Изпята на украински, песента-победител слива рапа с традиционната народна музика и е написана в знак на почит към майката на фронтмена на групата Олех Псюк.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства победата на украинската група “Kalush Orchestra” на “Евровизия”, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
“Нашият кураж впечатлява света, нашата музика покорява Европа! Следващата година Украйна ще бъде домакин на песенния конкурс “Евровизия”, заяви Зеленски в онлайн послание. Той заяви, че Украйна “ще направи всичко по силите си”, за да бъде домакин на “Евровизия” догодина в Мариупол. “Украински Мариупол”, подчерта Зеленски и добави: “свободен, мирен, възстановен!”.
Страната за трети път спечели конкурса, който тази година се проведе на фона на войната в Украйна.
През 2004 г. Руслана е №1 с „Wild Dances“, а преди 6 години Джамала спечели с парчето „1944“.








