Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

“Кмет на месеца” е добро състезание между общините

Kmeta.bg от Kmeta.bg
април 17, 2014
в Област Велико Търново
Време за четене: ~ 1 мин.
14 0
0
52a9944398b84
16
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a9944398b84

Кметът на Стражица Детелина Борисова е сред номинациите на Kmeta.bg в конкурса “Кмет на месеца”, като през април ще се оценяват положителните ЕКО практики в населените места.

Инж. Детелина Борисова получи номинацията си заради ЕКО инициативити, които стартиха в Община Стражица още през март. В края на миналия месец, от общинската администрация събраха близо 1300 кг. хартия и я предадоха за рециклиране. Освен това, на 22 април, по време на “Световен ден на Земята”, Стражица засади 7 броя фиданки и постави изложба “Да превърнем отпадъците в изкуство”, която е от различни отпадъчни материали. На 26 април общината ще се включи и в голямата кампания “Да изчистим България за един ден”.

– Г-жо Борисова, как приемате номинацията си в конкурса “Кмет на месеца”?

– Поласкана съм относно номинацията си. Приемам я добре и това означава, че Kmeta.bg работи за развитието на общините по отношение на населените места и мисля, че това е една добра практика. По този начин се получава добро състезание между отделните общини и кметовете.

– Какви са ЕКО-практиките на Стражица?

– ЕКО-практиките, които предстои да реализираме са канализации с пречиствателна станция в селата Кесарево, Камен и Сушица. Много бих искала да успея да участвам и с разширението и конструкцията на канализацията, водопроводната мрежа и пречиствателната станция на Стражица, което трябваше да се случи още в стария програмен период 2007-2013 г., но не успя и затова се надявам да го направим през следващия 2014-2020 г.

– Вашата община се включи активно в “Световния ден на Земята”. Мислите ли да се присъедините и към други подобни инициативи?

– Разбира се, винаги сме се отзовавали на такива каузи. Това са инициативи, чрез които се показва, че и в България има живот. Добри акции, които трябва да се отбелязват и да бъдат достатъчно значими за всички ни.

– Според Вас, какво може да се направи, за да се хвалите целогодишно с чист и приветлив град?

– Когато встъпих в длъжност, градът беше неприветлив. В момента, в който поех този пост, като домакиня, реших да въведа Стражица в един добър порядък. Благодарение на Оперативните програми, успяхме да наемем 680 души за цялата община през този програмен период, с които успяхме да почистим зелените площи, пътните банкети, междуселските пътища.

С добри усилия от страна на кметовете от населените места успяхме да приведем общината в много добър вид. Но има какво още да се желае. Лично на мен ми е хубаво, когато градът е добре подреден и има достатъчно кътове за отдих и детски площадки за майките с деца.

– Община Стражица получи над 1 млн. лв. от Публична инвестиционна програма “Растеж и устойчиво развитие на регионите”. Започнаха ли ремонтите на пътищата, за които казахте, че ще използвате средствата?

– В Стражица имаше над 10 улици, на които нямаше никакъв асфалт – само чакъл, камъни и кал. Насочих усилията си именно към тези улици, които нямат дори и тротоари. Много е неприятно и за майките, които извеждат бебетата си с количките. Затова съм насочила вниманието се именно към тези улици и не планирам други ремонти. Средствата, които получихме ще бъдат насочени само за уличната мрежа и тротоарите.

– На какво се надява общината за следващия програмен период 2014-2020 г.?

– Има много проекти, които предстои да бъдат разработени. Много е важно да бъдат обявени навреме насоките, по които можем да кандидатстваме.

Оказва се, че както в Министерството на околната среда, така и в Държавен фонд “Земеделие”, в момента променят наредбите. Една от идеите ми е да реконструирам градския парк в Стражица. В момента там няма дори пейки.

Също така от 80-те години в Стражица е останала една постройка – т.нар. “Картинна галерия”. Тогава сме били домакини на пленери по отношение на художествените творби и всеки художник е оставял по нещо. Тази “Картинна галерия” сме я събрали в едно доста по-малко помещение и е трудно да се съхраняват. Иска ми се да променя предназначението, да я укрепим и да бъде като културен дом.

В едната зала, например, да бъдат изложени картините, а другата зала може да стане “Дом на приказката” – с восъчни фигури на Ангел Каралийчев, който е една история на града ни, която не бива да обезличаваме. В другите населени места има недовършени читалища и църкви, които бих доразработила. Две църкви успяхме да построим през този програмен период, но трябва да се разработят проекти и по отношение на иконописите. Кметствата в населените места, както и детските градини също са в критично положение.

Има много какво да се желае и много зависи от това насоките да излязат навреме и ние като една добре работеща община да успеем да направим проектите си навреме и да кандидатстваме, за да може да се похвалим с една приветлива община за живеене.

Предишна Статия

Прибраха тръбите на “Южен поток”

Следваща Статия

Линейки ще тръгват и от бензиностанции

Свързани Статии

Велосипедист падна от мост
Свищов

Свищов организира състезание с велосипеди по случай Деня на детето

май 31, 2026
102
Горна Оряховица подкрепя мащабно авиошоу с опит за световен рекорд на Гинес
Горна Оряховица

Горна Оряховица подкрепя мащабно авиошоу с опит за световен рекорд на Гинес

май 21, 2026
113
Замърсени води след взрива в Горна Оряховица
Горна Оряховица

Замърсени води след взрива в Горна Оряховица

май 13, 2026
104
Търново има нов площад “Журналист”
Велико Търново

Търново има нов площад “Журналист”

май 11, 2026
100
Отварят за движение площад “Цар Асен I” пред Царевец
Велико Търново

Отварят за движение площад “Цар Асен I” пред Царевец

май 8, 2026
115
Велико Търново с акция срещу изоставените автомобили
Велико Търново

Велико Търново с акция срещу изоставените автомобили

май 1, 2026
108
Следваща Статия
Линейки ще тръгват и от бензиностанции

Линейки ще тръгват и от бензиностанции

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS