Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Шокът с цените – по-малък през март

Kmeta.bg от Kmeta.bg
април 18, 2023
в Икономика
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Месечната инфлация за март е 0.5%, а годишната – 14.0 на сто, показват данните на НСИ. Спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: разнообразни стоки и услуги (+2.9%), ресторанти и хотели (+1.2%), алкохолни напитки и тютюневи изделия (+1.1%), жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома (+1.0%) и хранителни продукти и безалкохолни напитки (+0.9%). Намаление е регистрирано при: облекло и обувки (-0.8%), транспорт (-0.7%), жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (-0.5%) и развлечения и култура (-0.5%).

Хранителни продукти

През март с увеличени цени са следните хранителни продукти: зрял лук – с 25.4%, зеле – с 12.7%, сладолед – с 10.6%, кореноплодни зеленчуци (моркови и червено цвекло) – с 10.4%, пипер – със 7.5%, ябълки – с 4.2%, оцет – с 3.8%, бира – с 3.3%, картофи – с 3.2%, яйца – с 3.2%, малотрайни колбаси – с 2.6%, трайни колбаси – с 2.3%, мляно месо (кайма) – с 2.3%, плодови сокове – с 2.3%, свинско месо – с 2.2%, чай – с 2.1%, листни зеленчуци – с 2.0%, домати – с 1.3%, вина – с 1.2%, хляб – с 1.1%, месо от едър рогат добитък – с 1.0%, ракии – с 0.9%, кафе – с 0.9%, леща – с 0.8%, шоколад и шоколадови изделия – с 0.8%, месо от домашни птици – с 0.5%, макаронени изделия – с 0.4%, брашно – с 0.4%, кисели млека – с 0.2%, сирене – с 0.1%, и други.

С намалени цени са следните хранителни продукти: краставици – с 10.2%, олио – с 4.7%, зрял чесън – с 3.3%, маргарин – с 2.8%, извара – с 1.8%, млечни масла – с 1.5%, цитрусови и южни плодове – с 1.0%, пълномаслено прясно мляко – с 1.0%, ориз – с 0.6%, маслини – с 0.5%, захар – с 0.5%, прясна и охладена риба – с 0.4%, нискомаслено прясно мляко – с 0.3%, кашкавал – с 0.3%, минерална вода – с 0.2%, газирани напитки – с 0.1%, и други.

През март в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано увеличение на цените при: автомобилна застраховка – с 41.0%, международни полети – с 13.2%, пакетни далекосъобщителни услуги – с 6.0%, интернет услуги – с 5.2%, велосипеди – с 3.1%, кина и театри – с 2.7%, препарати за почистване на съдове – с 2.7%, прахове за пране – с 2.6%, градинарство и цветарство – с 2.3%, курсове за водачи на ЛТС – с 1.7%, финансови услуги на банки – с 1.6%, продукти за лична хигиена и козметични продукти – с 1.6%, материали за ремонт и поддържане на жилище – с 1.5%, услуги по обществено хранене – с 1.4%, принадлежности за ЛТС – с 1.2%, бръснаро-фризьорски услуги и услуги за поддържане на добър външен вид – с 1.2%, почистващи и дезинфекционни средства (течни препарати за почистване на дома) – с 1.1%, действителни наеми, заплащани от наемателите – 1.0%, бойлери – с 1.0%, цигари – с 0.8%, газ пропан-бутан за ЛТС – с 0.8%, поддържане и ремонт на ЛТС – с 0.4%, персонални компютри – с 0.4%, и други.

В групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано намаление на цените при: централно газоснабдяване – с 10.8%, метан за ЛТС – с 10.2%, услуги във ваканционни центрове и курорти – с 3.8%, дизелово гориво – с 3.1%, пелети – с 2.3%, пакетни услуги за почивка и туристически пътувания – с 2.2%, готварски печки – с 2.0%, мобилни телефонни услуги – с 1.8%, обувки – с 1.8%, отоплителни уреди – с 1.7%, дърва за отопление – с 1.5%, лаптопи – с 1.5%, телевизори – с 1.3%, мобилни телефонни апарати – с 1.0%, автомобилен бензин А100Н – с 1.0%, автомобилен бензин А95Н – с 1.0%, таблети – с 0.8%, перални и съдомиялни – с 0.6%, облекло – с 0.3%, градски автомобилен транспорт – с 0.3%, газообразни горива за битови нужди – с 0.2%, и други.

Тагове: инфлациятопценишок
Предишна Статия

Дипломатическите назначения на Гълъб Донев в 12 без 5 – под въпрос

Следваща Статия

Добрият пример: Българин с присаденo сърце и бъбрек стана шампион по плуване

Свързани Статии

Кратка история на прекомерния дефицит в България
Икономика

Кратка история на прекомерния дефицит в България

юни 13, 2026
99
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок
Икономика

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026
101
Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре
Икономика

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
102
Информационна среща за обмяната на лева в евро ще се проведе в община Козлодуй
Икономика

Бюджетната комисия даде зелена светлина за нов дълг от 3,8 млрд. евро

юни 9, 2026
108
“Антиспекула”: Поскъпването продължава с пълна сила
Икономика

Регулирана справедливост и диктуване на цени – далеч отвъд немския модел

май 28, 2026
111
В Силистра влезе в експлоатация един от най-големите соларни паркове
Икономика

В Силистра влезе в експлоатация един от най-големите соларни паркове

май 8, 2026
118
Следваща Статия
Добрият пример: Българин с присаденo сърце и бъбрек стана шампион по плуване

Добрият пример: Българин с присаденo сърце и бъбрек стана шампион по плуване

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

ЕС увеличава средствата за океански изследвания

ЕС увеличава средствата за океански изследвания

юни 13, 2026
Йога с кученца събира малки и големи в Стара Загора

Йога с кученца събира малки и големи в Стара Загора

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS