“Между 12 и 15 млн. лева е индикативната стойност на средствата, необходими за възстановяване на републиканската пътна мрежа след наводненията в страната”, съобщи министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева.
Средствата са необходими както за ремонт на пътни настилки, така и за банкети, свлечени насипи, увредени водостоци, съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
За възстановяване на щетите по републиканските пътища в Великотърновска област са необходими близо 5 млн. лева, като само 1.5 млн. лева са за прохода Хаинбоаз.
За област Габрово са необходими 1.5 млн. лева, като основната част от тях ще бъдат насочени за ремонт на пътя Дряново – Трявна.
Продължава работата по оценка на щетите по републиканските пътища в областите Добрич и Варна, съобщи Терзиева и успокои, че още в събота ситуацията по републиканските пътища в засегнатите от бедствието райони е овладяна.
“Към момента няма затворени републикански пътища, с изключение на прохода на Републиката, където от Агенция “Пътна инфраструктура” вече са предприети необходимите мерки за справяне със ситуацията, допълни още Терзиева. По предварителни данни се очаква до края на юли проходът да бъде отворен. В момента трафикът е пренасочен към прохода Шипка.
“Разпоредила съм екипи на Агенция “Пътна инфраструктура” да оказват максимално съдействие на регионалните и местни власти”, увери още министърът.
Тя представи акценти от политиката на регионалното министерство в област Благоевград. “По Публичната инвестиционна програма на правителството, до края на годината, в областта ще бъдат инвестирани близо 14 млн.лева в 39 проекта”, съобщи Терзиева, като уточни, че около 5 млн. лева от тези средства са за ремонт и подобряване на общинска пътна инфраструктура.
Средствата се инвестират в благоустрояване на улици и общински пътища, ремонт и изграждане на спортни площадки, укрепване на речни корита, ремонт на социална инфраструктура, строеж на спортни зали, в подобряване на водоснабдяването в населените места.
По малката водна програма на регионалното министерство, до края на годината, само на територията на област Благоевград ще бъдат инвестирани 2.7 млн. лева в 7 обекта в Разлог, Петрич, Банско и Гърмен.
“Целта на тази програма е с малкото средства, с които разполага ведомството, да бъде подобрено водоснабдяването на населени места, които от години имат проблеми с водоподаването и са с режим на водата”, обясни министър Терзиева. Тя подчерта, че политиката на министерството, в борбата с безводието, стартирала в началото на мандата на правителството, вече дава резултати.









