
В Монголия – единствената неславянска държава, която пише на кирилица, вече има паметник на създадените от Кирило-Методиевите ученици букви. Той бе открит днес от президента Росен Плевнелиев, който е на държавно посещение в страната, символично, на празника на светите братя равноапостоли Кирил и Методий.
Паметникът се намира в 118-о училище в столицата Улан Батор и е построен с дарения от български и монголски предприемачи по идея на проф. Николай Овчаров, предаде репортер на Economic.bg.

“Тук, на хиляди километри от България, се чувстваме като у дома си, заобиколени от скъпите на сърцето ни четмо и писмо. Днешното събитие, 11 века след създаването на кирилицата, подчертава величието на делото на светите равноапостоли Кирил и Методий”, заяви на церемонията при откриването на монумента президентът Плевнелиев. Той подчерта, че над 300 млн. души по света пишат на кирилица и азбуката е този мост, който ще свързва България и Монголия завинаги.

Проф. Овчаров подари на домакините копие на икона на Св. Св. Кирил и Методий от 16-и век.

Малките възпитаници на 118-о училище посрещнаха гостите от България с национални монголски танци, а първолаците изпълниха песен за буквите.
Източник: Economic.bg









