
“Пресвета Богородица-Старица” пристигна във Варна. Тя е дарение от светогорски монаси. Копието на уникалната икона ще бъде за вечни времена във варненския храм „Свето Успение Богородично“ на 26 декември.
Днес наместник-председателят на Светия синод митрополит Кирил ще отслужи молебен за православния празник, който се чества – Събор на Пресвета Богородица.
Иконата е направена преди няколко години от монасите в манастира “Пантократор” в Атон и е копие на друга икона “Пресвета Богородица-Геронтиса”, която е на стотици години и се пази в манастира. Това е единствената в света мозаечна икона Геронтиса, което означава старица или игуменка.
Наскоро при посещение в Света Гора варненският митрополит Кирил поискал мозаечната икона за България. Един от монасите пък сънувал, че тя трябва да дойде именно тук, въпреки че я искали от няколко православни църкви.
Вярва се, че иконата отговаря на молитвите най-вече на възрастни и немощни хора.









