
Община Бургас и Териториалната дирекция на Националната агенция по приходите (НАП) ще си сътрудничат в предоставянето на електронни административни услуги.
В тази връзка кметът на черноморския град Димитър Николов и териториалният директор на приходното ведомство Татяна Кънчева подписаха споразумение за сътрудничество между двете институции, предаде кореспондент на Kmeta.bg
Договорът дава възможност жителите на общината да прилагат персоналния идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно от НАП, и при използването на електронни услуги в Община Бургас.
Потребителите ще могат, например, да проверяват задълженията си за местни данъци и такси, като информацията в онлайн справката ще се визуализира към определена дата. От НАП обръщат внимание, че заплащането на местните данъци трябва да става по сметките на Община Бургас, по местонахождението на недвижимия имот или по регистрация на превозните средства.
„Имаме готовност да предоставим на всеки жител на Община Бургас персонален идентификационен код, а чрез него и възможността за надеждна идентификация и ползване на пълния набор електронни услуги на Община Бургас. ПИК-ът на практика замества квалифицирания електронен подпис, спестява разходи и време на гражданите и дава сигурност. Персоналните кодове на НАП се издават безплатно и не се налага посещение в Общината за заявяване на ползването на електронни услуги.”, коментира Татяна Кънчева.
Тя уточни, че вече над 25 хиляди бургазлии притежават ПИК. Кодът дава възможност още и за своеобразен дистанционен контрол на работодателите по отношение на данъци, осигуровки и трудови договори.
„Тази услуга слага край на опашките пред гишетата. Бързина – сигурност – удобство – това заслужават бургазлии при документалните си и всякакви други отношения с администрацията. Споразумението е една възможност за облекчаване на бизнеса и на гражданите. НАП-Бургас е сред институциите, които предоставя най-много електронни услуги и съдействието ни ще бъде напълно в услуга на хората.”, заяви кметът на Бургас след подписването на споразумението.
Според Димитър Николов по този начин ще се увеличи броят на ползващите електронните услуги на Общината, ще се редуцират контактите „лице в лице” и ще се спестят разходи на гражданите при декларирането и внасянето на местните данъци и такси.
Очаква се съвсем скоро Община Бургас и НАП да синхронизират информационните си системи, така че заявяването на електронни услуги в кметството чрез ПИК да бъде възможно през сайта на приходното ведомство.









