
Идеята за подобен пазар е само производители и то на екологични храни да предлагат пълна гама от хранителни продукти, включително меса, сирене, зеленчуци, охладени и готови храни както и продукти за вегетарианци. Един от организаторите е джижението Slow Food в България. Такъв пазар в тетевенското село имаше през май тази година, а през август се прави всяка събота и неделя, като очакванията са най-много производители да участват в него на 21, 22 и 23 август, когато ще се състои фолклорният събор „От Тимок до Вита”.
Едва 30 такива пазара има в света, твърдят инициаторите и канят всички, които ще оценят „вкусната, чиста и справедлива” храна, да се отбият в Черни Вит, където е единственият български пазар, предлагащ така наречеаната . На него всичко може да се закупи директно от производителя. Ще има изобилие от невероятни традиционни супи, свежи салати, сандвичи и предястия, заедно с вкусни прясно изцедени сокове, студен чай, кафе и други млечни напитки. Посетителите ще могат да се насладят също на специална селекция от вина и ракии.
През август на пазара „Плодовете на Земята” се предлагат яйца, млечни продукти, мед, домашен сладолед, прясно краве сирене, узряло сирене от краве мляко, мляко и млечни продукти, конфитюри, зехтин, лютеници, кисели краставички, пресни плодове и зеленчуци. Организаторите казват, че паричното изражение на тази прясна храна е достъпно за потребителите, но и достойно за производителите.
Село Черни Вит е прочуто с уникалното зелено сирене, за което всеки, който го е опитал, казва, че е най-доброто сирене. Не можете да го намерите и в най-огромния и зареден хранителен хипермаркет – този продукт е забранен за пазара, защото само одобрените от ветеринарната служба мандри могат да продават сирене, мляко или кашкавал, за малките ферми това е невъзможно. Любопитно е, че в Черни Вит зеленото сирене се е приготвяло от векове, но заради плесента местните са смятали, че е отровно и често са го изхвърляли. Благородната плесен се е самозараждала в дървените съдове, където овчето и козето сирене се е съхранявало. Влажността и специфичният мек климат по поречието на река Черни Вит били онези условия, без които узрялото сирене не би могло да се покрие с плесенните гъби. При подобни условия зрее „рокфора“ в пещерите на Франция, както и плесенните сирена в Баската област в Испания, посочват експерти. И в трите случая плесента не се привнася отвън, каквато е индустриалната практика за производство на „сините сирена“ в останалите европейски държави, а се създава в естествена среда, което поражда и уникалността им.
Общинският фолклорен събор „От Тимок до Вита” през тази година е посветен на 70 години от рождението на народния певец Марин Иванов. Той ще се проведе за 35-и път на 22 и 23 август в с. Черни Вит от 10.00 часа до изчерпване на програмата. Цялостното участие, съгласно регламента, е в рамките на 15 минути. Съборът е с конкурсен характер, неговата цел е издирване, опазване, популяризиране и съхранение на фолклорното ни богатство. Могат да участват фолклорни състави, групи за народни обичаи, инструментални групи, индивидуални изпълнители, инструменталисти, певци, танцьори, разказвачи, представящи само автентичен (изворен) фолклор. Участниците с песенен фолклор е задължително да изпълнят песен от репертоара на Марин Иванов – за улеснение тези песни са публикувани на страницата на народно читалище „Христо Смирненски 1925г.” във Facebook.
Наградите са в шест категории, като за първо, второ и трето място ще бъдат връчени медали, а на отличените със специална награда – статуетки. Всички ще получат грамота за участие.
По обяд организаторите подсигуряват курбан чорба за всички участници.

Гласувайте в конкурса “Кмет на годината” ТУК.









