Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 5 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Отпускат 1 млн. лв. за стипендии на талантливи младежи

Стартира и национална програма за подготовка на учители по математика

Kmeta.bg от Kmeta.bg
януари 31, 2025
в Образование от A до #
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
z 708a8008 768x509 1
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Заедно с програмата EXPLORER, МОН и Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще изготвят национална програма за възпроизводство на школите от учители, подготвящи най-талантливи ученици. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на представянето на новия етап на програмата на INSAIT – EXPLORER. Тя се финансира с 1 млн. лв. предимно от бизнеса, като има за цел да задържи най-талантливи младежи в сферата на информатиката, математиката и технологиите в България.

Министър Вълчев открои и положителна тенденция – все повече млади таланти да остават в България, за което допринася и стипендиантската програма на INSAIT. “Математическите ни гимназии са ключови за това да бъдем силна страна в ерата на изкуствения интелект”, каза министър Вълчев. По думите му в България има ключови преподаватели, които обучават нашите олимпийци и на тях се крепят някои от най-добрите резултати. “Тези преподаватели са единици и много от тях са близо или навършили пенсионна възраст – затова ще създадем национална програма, за да възпроизведем тези школи”, подчерта министърът и обясни, че вече e обсъжданo и партньорство с INSAIT за нейното реализиране.

В новото издание на EXPLORER ще бъдат одобрени до 10 стипендианти с интерес към информатиката, изкуствения интелект и високите технологии. Младите таланти на България ще получават месечна стипендия в размер на 2000 лв. за 4-годишен период. За първи път освен от частни компании средства по програмата отпуска и INSAIT, който се финансира от държавата.

„Стартирахме тази стипендиантска програма, за да задържим най-добрите деца на България тук и да им дадем възможност да работят на световно ниво“, каза основателят на INSAIT проф. Мартин Вечев. Той припомни, че от над 100 кандидати в първия етап на програмата са избрани най-добрите осем. „В INSAIT те вече работят по нови научни изследвания и създават нови технологии, като публикуват резултатите си на най-престижните световни конференции за изкуствен интелект, паралелно с обучението което се провежда в Софийския университет“, обясни проф. Вечев.

Ректорът на СУ проф. Георги Вълчев подчерта, че талантливите деца трябва да бъдат стимулирани допълнително. „Трябва да дадем възможност на талантите да учат тук и да имат избор след това къде да продължат кариерата си в България“, каза той.

Едно от изискванията в предишния етап на EXPLORER бе стипендиантите да са завършили средното си образование и да са приети във Факултета по математика и информатика на СУ. Сега това изискване се разширява, като ще могат да кандидатстват и студенти, записани в първи или втори курс на специалност „Информатика“ във ФМИ на СУ. Студентите, които спечелят стипендии, ще работят в INSAIT по различни проекти и задачи и ще могат да участват в семинари, дискусии и други дейности.

“Това е възможност, която я има на много малко места по света. Забележително е, че се случва в България”, каза стипендиантката Мария Дренчева, която записа името си сред водещите автори на един от най-авторитетните форуми в света в сферата на изкуствения интелект – ICLR (International Conference on Learning Representations). Тя заедно със стипендианта Делян Бойчев разказаха какви възможности им дава програмата.

Средствата по програмата са осигурени предимно от дарения на водещи технологични компании – фондация “За пример”, основана от мениджмънт екипа на SiteGround, високотехнологичните компании „Ампеко“ и „Alcatraz AI“, 200-годишната английска компания Man Group, Съвета на жените в бизнеса в България и Фонда за рисков капитал LAUNCHub Ventures. За първи път, освен от средства от частния сектор, финансиране по програмата се отпуска и от държавния Институт INSAIT.

В представянето на новия етап на стипендиантската програма участваха също доц. Първан Първанов, зам.-ректор на СУ и представители на компаниите, които я финансират.

Условията и сроковете за кандидатстване по програмата EXPLORER мога да бъдат намерени тук: https://insait.ai/explorer/.

Тагове: INSAITмладежистипендиитоп
Предишна Статия

Област Кърджали – добра демография и малко престъпност

Следваща Статия

Преоткриване на конкурентоспособността: Европа в глобалната надпревара

Свързани Статии

Център с лаборатория за изследване на аутизма откриха в Софийския университет
Образование от A до #

Вълчев: Университетите сами да решат за 3-годишни бакалавърски специалности

юни 4, 2026
119
Днес е националното външно оценяване по математика за 4. клас
Образование от A до #

Днес е националното външно оценяване по математика за 4. клас

юни 4, 2026
111
От училище пред закриване до център за високи постижения
Образование от A до #

От училище пред закриване до център за високи постижения

юни 3, 2026
117
Изтича срокът за подаване на документи за еднократна помощ за учениците
Образование от A до #

55 000 четвъртокласници се явяват на външно оценяване по БЕЛ

юни 3, 2026
106
Ново пространство за знания и иновации в община Банско
Образование от A до #

Ново пространство за знания и иновации в община Банско

май 29, 2026
114
В нов STEM център в Тетевен ученици ще се обучават за модерни стопани на горите (снимки)
Образование от A до #

В нов STEM център в Тетевен ученици ще се обучават за модерни стопани на горите (снимки)

май 29, 2026
105
Следваща Статия
Набират проекти за нови сгради на училища и детски градини по Плана за възстановяване

Преоткриване на конкурентоспособността: Европа в глобалната надпревара

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: Ограничени права за особения управител на „Лукойл“; Златно-медно находище край „Челопеч“

Вечерни новини: Ограничени права за особения управител на „Лукойл“; Златно-медно находище край „Челопеч“

юни 4, 2026
Първите нови влакове на „Алстом“ са в България, но ще возят пътници след края на август

Първите нови влакове на „Алстом“ са в България, но ще возят пътници след края на август

юни 4, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS