
Днес е Световният ден на усмивката. Той се отбелязва всеки първи петък на октомври и е посветен на доброто настроение.
Символ на празника е усмихнато жълто лице-емотикон. Основател на деня и емотикона е американският график Харви Бел. Той създал усмихнатото лице като част от рекламна кампания през 1963. Преди да почине през 2001 г., вече на прилична възраст, Харви Бел, окончателно определил своята мисия – той виждал себе си като международен посланик на щастието и измислил този празник – Международен ден на усмивката. Според Бел това трябва да бъде денят “посветен на доброто настроение и добрите дела” и да преминава под мотото: “Направи добро. Помогни на някого да се усмихне”. Бел смятал още, че това трябва да бъде ден, в който всеки да се усмихва и да дарява усмивки на околните.
Датата е в началото на октомври, защото началото на есента определено има нужда от повече усмивки. Празникът на усмивката се отбелязва за първи път в американския град Уорчестър, щата Масачузетс на 1 октомври 1999 г. Хиляди ученици от този град изготвят картички с усмихнатото лице, които изпращат на болници и клиники. Това се превръща в национално и международно водещо събитие на новинарските потоци, съобщават от фондацията Worldsmileday. Специално за този ден пощенските служби на САЩ издават пощенска марка с усмихнатото лице, което се повтаря в чест на този ден и през следващите години.
Статистиката сочи, че най-щастливите хора в света живеят в Швейцария. Това става ясно от третото издание на Световен доклад за щастието по света (World Happiness Report), който оценява нивата на щастие в 158 страни.
Топ 10 на най-щастливите страни в света допълват както следва: Исландия, Дания, Норвегия, Канада, Финландия, Нидерландия, Швеция, Нова Зеландия и Австралия. Последна в класацията е Того. България е на 134-то място.
Докладът разкрива и основните фактори, които стоят в основата на щастието на хората по света. Така например БВП на човек в 10-те най-щастливи страни в света е 25 по-висок от БВП на човек на последните 10 в класацията държави. Оказва се, че парите имат значение, но съвсем не са единствения фактор. Продължителността на живота, социалните контакти, личната свобода, благотворителността и нивата на корупция също влияят върху нивата на щастие, според доклада.
„Този доклад разкрива какво стои в основата на доброто качество на живот. Не става въпрос само за пари, но и за справедливост, честност, доверие и добро здраве“, коментира Джефри Сакс, директор на „Института за Земята“ към Columbia University.








