
Плевен ще стане част от кампанията на „Национална асоциация на децата и младите хора с диабет“, които започват серия от безплатно измерване на кръвната захар, холестерола и кръвното налягане. Инициативата за превенция се провежда по повод Световния ден за борба с диабета, който се отбелязва на 14 ноември.
Акциите започват на 9 и 10 октомври, петък и събота, в Пловдив, къдто е създадена Асоциацията, която е с национален обхват, съобщават организаторите.
Мобилна лаборатория от Австрия и специалисти от асоциацията ще посетят Стара Загора – 11 октомври, Велико Търново – 12 октомври, Варна – 15 октомври и Русе – 17 октомври. В Плевен възможност за безплатно изследване ще има на 13 октомври от 9:30 до 17 часа и на 14 октомври от 9:30 до 12 часа пред мол „Център”.
Статистиката сочи, че в България има над 500 000 души със захарен диабет, като повече от 150 000 от тях дори не подозират, че са болни.









