Изминаха 50 дни от загубата на Сияна, за 50 дни не се случи нищо. Николай Попов организира бдения в памет на загиналите деца на пътя. Той е бащата на 12-годишното момиченце, което загина при тежка катастрофа между селата Радомирци и Телиш. Инициативата, озаглавена “Нито едно дете повече”, ще се проведе на 1 юни, Деня на детето, в София и Пловдив.
“Изминаха 50 дни от загубата на Сияна! За 50 дни не се случи нищо! Нищо! Сияна я няма, но аз съм тук, ние сме тук! Заедно сме тук!”, написа Попов в емоционално обръщение в социалните мрежи.
Бащата на загиналото момиче изрази разочарование от липсата на ангажираност от страна на политиците към каузата за по-голяма безопасност по пътищата: “Политиците все така спят дълбок сън. Подкрепиха много каузи, но не и нашата обща кауза. Не казаха дума. Мълчаха”.
Места и час на бденията
Мирните бдения ще се проведат на 1 юни от 14:00 до 16:00 часа на два адреса:
В София – площад “Народно събрание” (Триъгълника на властта)
В Пловдив – на мостовото съоръжение над улица “Гладстон”, до Античния Одеон
Програма на събитието
По време на събитието ще бъде организирана подписка с конкретни законодателни искания, насочени към повишаване на отговорността и безопасността на пътя. Организаторите ще предоставят микрофон за всеки, който желае да се изкаже свободно.
“В 16:00 часа ще пуснем в небето балони с посланието ‘Нито едно дете повече’. Символичен израз на нашата обща болка, съпричастност и надежда”, допълва Николай Попов.
За каузата
Инициативата е организирана от Сдружение “Ангели на пътя” и фондация “Сияна Попова”, създадена наскоро от бащата в памет на загиналата му дъщеря. Образът на събитието е вдъхновен от рисунка на Сияна.
“Бдението е по инициатива на граждани и напълно аполитично. Присъствието на политически агитатори и разпространението на партийни послания е нежелано”, категоричен е Попов. Той подчертава, че всеки, който използва каузата за политическа цел, ще бъде помолен да напусне периметъра на събитието.









