Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 4 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Министър Иванов призова за отпадането на “такса водомер”

Новият закон за ВиК е подготвян няколко години от различни правителства, но се внася сега, защото приемането му е условие за третото плащане по ПВУ

Kmeta.bg от Kmeta.bg
октомври 24, 2025
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
2 39
10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Призовавам народните представители да отхвърлят текстовете за т.нар. “такса водомер” от проекта на Закон за ВиК. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той напомни, че законопроектът е подготвян няколко години от различни правителства, но се внася сега, тъй като приемането му е условие за третото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.

„Това е единственото обстоятелство сега да коментираме закона и той да бъде внесен от Министерски съвет в Народното събрание. Аз никога не съм подкрепял т.нар. “такса водомер” и призовавам народните представители да я отхвърлят, както и други текстове, тъй като те не са добре обмислени, когато е писан законопроектът, и сега будят спорове“, подчерта министър Иванов. Той изрази надежда народните представители да проявят разум и след дебат да излязат с нов закон, който е от полза на гражданите, общините и ВиК операторите, защото интересите им трябва да бъдат съчетани.

Министърът обясни, че идеята за такса водомер е била да се въведе механизъм за поддръжка на водопроводните системи по аналогия с електропреносната мрежа, за която се дължи такса. „Очевидно обаче това не среща разбиране и не е намерен компенсаторен механизъм, поне в тези текстове на закона, както е при електропреносната мрежа, където при липса на качество или прекъсване на услугата потребителите получават обезщетение“, коментира още той. Иванов добави, че ако народните представители намерят възможност за подобен баланс, могат да го приемат. „Ние сме изпълнили своя ангажимент – да внесем закона, за да не се стигне до наказателна процедура от Европейската комисия. Оттук нататък всичко е в ръцете на Народното събрание. Трябва да имаме Закон за ВиК, защото това е условие по Плана за възстановяване и устойчивост“, категоричен бе Иван Иванов.

В отговор на въпрос за незаконно построените обекти в к.к. „Елените“ министърът съобщи, че ДНСК е издала акт за установяване на незаконен строеж. „Бях на място и лично се уверих, че в Елените е извършено нещо безобразно. Колегите от ДНСК винаги са вършили работата си безпристрастно и професионално. Подкрепям ги в това дело да продължат по същия начин. Всички действия по констатация са извършени и представени пред обществото. Следва срок за обявяване на акта, който тече от вчера. Всички засегнати лица имат право на възражение. След това се издава заповед за събаряне, която влиза в сила след изтичане на срока и подлежи на обжалване по съдебен ред“, обясни Иванов.

Той призова за бързо и обективно разследване, за да се установят длъжностните лица, позволили незаконно строителство в коритото на реката, причинила бедствието. „Срокът е 14 дни, в които всички засегнати лица могат да представят становища. Според мен незаконно изграденото корито на река Дращела трябва да бъде съборено, защото е причинило потопа там. Това е констатацията на ДНСК. Собствениците трябва да търсят обезщетение от тези, които са построили, продали или разрешили да се случи това в реката“, заяви министърът.

За разчистването на щетите от бедствието министърът напомни, че имотът е 100% частна собственост, включително улиците, водопроводната, канализационната и електропреносната мрежа. „Към днешна дата няма законово основание държавата да извършва подобни дейности там. Отпуснати са помощи – вода за жителите в Елените, техническа подкрепа на пострадалите, както и средства за семействата на загиналите“, посочи той. „Изразявам своята съпричастност към всички пострадали, но трябва да се мисли до каква степен могат да се извършват дейности, които застрашават човешки животи. Ако това бедствие се беше случило в активния туристически сезон, жертвите нямаше да са четирима“, допълни министърът.

Министър Иванов съобщи, че проверките на ДНСК по Черноморието продължават и при установяване на други строежи, изградени в речни корита, ще бъдат предприети необходимите действия.

Регионалният министър подчерта и важността от приемането на държавен бюджет за следващата година, за да има средства за пътна инфраструктура. В началото на 2026 г. ще бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител за уширяване до четири ленти на пътя към граничен пункт Лесово. До започване на реалните строителни дейности пътят ще бъде поддържан и асфалтиран, а най-тежките участъци – приведени във вид, осигуряващ безопасно движение.

 

Тагове: ВиКводазаконтакса водомер
Предишна Статия

Казусът с водата във В. Търново – повече въпроси, отколкото отговори

Следваща Статия

Предизвикателствата пред общините в контекста на новия бюджет

Свързани Статии

Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини
Гледна точка

Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини

юни 4, 2026
100
Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието
Гледна точка

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието

юни 3, 2026
110
БАН с три сценария за българската икономика
Гледна точка

БАН с три сценария за българската икономика

юни 3, 2026
119
Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава
Гледна точка

Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава

май 29, 2026
110
Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете
Гледна точка

Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете

май 29, 2026
109
С днешна дата: Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката
Гледна точка

С днешна дата: Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката

май 28, 2026
109
Следваща Статия
Предизвикателствата пред общините в контекста на новия бюджет

Предизвикателствата пред общините в контекста на новия бюджет

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини

Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини

юни 4, 2026
Център с лаборатория за изследване на аутизма откриха в Софийския университет

Вълчев: Университетите сами да решат за 3-годишни бакалавърски специалности

юни 4, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS