Със 7% са се увеличили кражбите на автомобили в страната през изминалата година. Данните на МВР показват, че заедно с това се е повишил и процентът на разкритите престъпления от този характер, но цифрите са притеснителни – 3500 коли са били отмъкнати през 2015-а.
Повечето крадени возила се продават на части. Причините са две – от една страна печалбата може да бъде по-голяма, от друга шансът да бъде разкрито престъплението е по-малък.
От МВР искат промяна в законодателството, за да се пресече бизнесът на джамбазите. “Искаме да отпадне временното ползване на МПС-то, да регламентираме реда на автокъщите и моргите, да има регламент за получаване на авточасти, поне да доближим реда за черни и цветни метали”, обясни пред “Нова” директорът на ГД “Национална полиция” гл. ком. Христо Терзийски.
