Ястия от старата българска кухня готвиха на фестивал “Бабина душица” в Монтана. Фестивалът, организиран от сдружение “Резерват Северозапад”, е част от програмата за празника на града Свети дух. Готвачи приготвиха манджите на огнища в съдове, които са на повече от 100 години.
Целта е да възпроизведе както вкусът, така и условията, при които са били приготвяни ястията от баби и прабаби. Чорба от петровски петел, боб в гърне и пържени зеленчуци опитаха гостите на фестивала. Жури, в което се включи и кметът на Монтана Златко Живков, оцени най-вкусните манджи. Трима от готвачите получиха награди.
На фестивала се представиха и занаятчии. Те показаха свои изделия от дърво, керамика, камък и кукли. Кметът купи каменен охлюв, който дари на 5-годишен малчуган. Градоначалникът пък получи за подарък амулет срещу уроки.
