Ако сте ученик или родител на такъв, няма как да не знаете какво е STEM. В превод STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics) е обучение, което е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика. Целта е да се представи на учениците един различен подход и среда, в която да изразяват смело своите идеи и да опознаят света около тях по малко по-различен и иновативен начин, който съответства на високотехнологичното развитие на човечеството.
За да се подкрепи и насърчи това начинание, в България поетапно ще започнат да се изграждат училищни центрове с фокус върху SТЕМ. Всички държавни и общински училища, които се намират на територията на страната могат да кандидатстват, като при подаване на проектните предложения, училищата ще бъдат оценявани и за готовност за изпълнение на проектите им. Ако група училища-кандидати нямат високо ниво на готовност в първия етап, те ще бъдат оставени за втория или третия етап на изпълнение.
Заявления ще могат да се подават към националния STEM за проверка и после се качват в ИСУН, понеже са средства по плана за възстановяване. МОН определи старт на процедурата за кандидатстване март 2023 година, а крайните срокове за кандидатстване към ИАПО в ИСУН са съответно юни 2023г. (училища с до 200 ученици), юли (училища с до 400 ученици), и август ( училища с над 400 ученици).
STEM средата обединява цялостни решения за физическа и цифрова среда на учене, като е много важно техническото оборудване на пространството, както и прилаганите методи на преподаване. Учебният процес не протича по стандартния начин. Организацията е доста по-иновативна и гъвкава, със съвременно оборудване с подходящи, многофункционални мебели, настилки, осветление, гъвкави преградни решения за работа в групи, обучителна техника, материали по роботика и други практически занимания.
Едно от най-големите предимства на STEM стаите е, че те правят учението забавно, а ранното представяне на тези професионални направления увеличава интереса към тях. В рамките на програмата, училищата може да кандидатстват за различни типове центрове, като Център за млади изследователи, Център за дигитални създатели, Център за технологии в креативните индустрии и Център за природни науки, изследвания и иновации. Също така има кътове тип „работилници“, изследователски лаборатории, класна стая за креативни дигитални създатели и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи.
Ключовото при STEM е, че всички обучителни дейности се базират на намирането на решение на проблеми от реалния свят. Затова STEM акцентира върху ученето, основано на проекти и личностни преживявания. Има различни режими на учене, които стимулират учениците по различен начин да запомнят информацията. Има работа по групи, едностранна комуникация, учене чрез правене, социализация и физическа дейност. С всички тези разнообразни методи, се цели децата да започнат да се адаптират много по-лесно и да възприемат информация под различна форма.
Като компания, която винаги гледа в бъдещето и за нея дигиталното и технологично развитие е много важно, Vivacom ще подкрепи МОН и училищата за изграждане на SТЕМ центрове. Това ще се случи съвместно с предварително избрани доставчици на специализирано оборудване, софтуер, обзавеждане, проектиране и консултантска дейност. Допълнителни възможни предложения от Vivacom към всички проекти са изграждане на WIFI мрежа, видео наблюдение, контрол на достъп, пожароизвестяване, електронен музикален звънец, Internet, Data SIM с таблети, Cloud и други.
Докато тези проекти станат реалност обаче спокойно може да черпите STEM идеи за разнообразяването на учебния процес на вашите деца онлайн или пък да прилагате всичко, което ви хрумне, стига да е и образователно. По този начин ще ги ангажирате по различен начин и ще промените нагласата им към ученето, което те свързват с еднотипни и скучни уроци.