Основно човешко право ли е достъпът до интернет? В силно дигитализирани държави като Естония и Финландия отговорът е категорично „Да“, но повече от десетилетие продължава дебатът дали това не трябва да стане и на по-широко международно равнище. Подобно развитие би означавало държавите да могат да гарантират на своите граждани възможността да използват Глобалната мрежа. За да се случи това, трябват конкретни усилия.
Свободният достъп до интернет е значим по различен начин за различните хора. За едни той дава допълнителни възможности за дигитални забавления, за други носи гъвкавост при работата от разстояние, а не са малко и тези, за които подобна услуга е основен достъпен начин за поддържане на връзка със света. Тази богата палитра от сценарии изисква решения, които максимално добре да се адаптират към всяка ситуация. Едно от тях е A1 Smart Net.
WiFi4EU и отвъд
Важността на безплатния безжичен интернет достъп се осъзнава на най-високо политическо ниво.
„Свързаност за всеки – това означава да няма значение къде живеете или колко печелите. Затова предлагаме до 2020 г. да оборудваме всяко европейско село и всеки град с безплатен безжичен интернет, достъпен в основните центрове на обществения живот“, заяви бившият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер още преди огромните промени в нашите трудови и интернет навици заради пандемията.
Основен инструмент за постигане на тези цели е общоевропейската рамка WiFi4EU. Първа по рода си, тя е насочена към осигуряването на безжичен достъп до интернет в рамките на общините. Целта е свободно използване на безплатен интернет в публични пространства като паркове, площади, обществени сгради, библиотеки, здравни центрове и музеи. Фокус е не само осигуряването на свързаност, но и насърчаване на културния обмен между хората.
Местните власти също оценяват високо възможностите, които безплатният интернет достъп дава и изграждат Wi-Fi зони не само с европейски пари, но и със собствени средства.
Безплатният Wi-Fi на публични места е ключов елемент и от дигитализацията на българското общество. A1 е предпочитаният партньор за изграждане на Wi-Fi зони както по WiFi4EU, така и в рамките на собствени проекти на над 70 български общини, сред които са София, Варна, Велико Търново, Шумен, Монтана и други. Става дума както за големи градове, така и за малки населени места.
Какво представлява A1 Smart Net
Като основа се използва технологичната услуга A1 Smart Net. С помощта на Cisco Meraki устройства, тя гарантира висока скорост и сигурност на връзката, както и лесно управление на зоните през единен уебпортал.
A1 Smart Net е подходяща не само за обществени пространства, но и за корпоративни офиси, хотели, болници, големи търговски обекти и т.н. – със съответните специфики на всяко едно подобно приложение. Тя предоставя отделни безжични мрежи, оптимизирани съответно за нуждите на служителите и на посетителите. Услугата предоставя и допълнителни възможности на клиентите, например, те могат да създават своя начална страница с лого и послание, които са видими за всеки потребител при свързване с Wi-Fi мрежата.
Най-новият подобен проект беше реализиран в столицата. A1 и Столичната община изградиха 4 нови зони с безплатен Wi-Fi достъп в Южния парк, Борисовата градина и Докторската градина. Те са с общо 40 устройства, които са с повишена устойчивост при работа на открито. Така посетителите на три от популярните столични паркове ще се възползват от връзка с до 100 Мbit/s, а зоните поддържат едновременната работа на буквално хиляди потребители.
Не е без значение и фактът, че при свързване с новите зони потребителите ще отиват на специално направена страница, която ги запознава с новостите в културата и спорта на столицата.