Заради уран, село пие само минерална вода от 2014 г.

1 7 33

вода чешма

Двадесетината жители на санданското село Кръстилци пият само минерална вода. Причината е, че през лятото на 2014 г. проверка на Регионалната здравна инспекция установи, че водата от новоизградения водопровод е радиоактивна заради уранова мина в близост до него.

„Спрях кранчето още с встъпването си в длъжност. Всяка седмица нося по една 10-литрова туба с минерална вода на човек за пиене. Понякога поръчвам доставката по животновъди, които слизат в град Сандански по работа. По чешмите не тече и капка, защото живителната течност е опасна за здравето. Това е най-важният ми ангажимент – да гарантирам здравето на хората и да им осигуря вода за пиене”, твърди кметският наместник на Кръстилци – Илия Патронски. Той уточни, че за миене и къпане се ползва вода от алтернативни водни източници край селището. Наличието на водоноска също решава проблема с ползването на водата за други цели с изключение на употребата й за пиене.

„Чакаме община Сандански да реши проблема, но ще е необходимо изграждането на нов водопровод, намирането на водоизточник, в който водата е чиста и годна за питейни нужди. А това струва доста пари. Дотогава ще продължим с доставката на минерална вода”, допълва кметският управник на санданското село.

Окръжна прокуратура–Благоевград внесе преди две седмици обвинителен акт срещу Тодор Гикенски за безстопанственост. Той е управител на общинскта фирма „Увекс“ ЕООД. В това свое качеството разпоредил изграждането на довеждащ водопровод от съществуващ каптаж „Хралупата до НР „Кръстилци“, като дейностите продължили в периода януари – април 2014 г. При строителството били използвани материали от склада на дружеството, както и заплащани необходимите разходи за извършваните дейности.

Всички тези действия, свързани с изграждането на водопровода, били извършвани без необходимите разрешителни. Преди всичко, не било издадено разрешение за строеж по реда на Закона за устройство на територията. Липсвало разрешение за водовземане, както и за ползване, от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”-Благоевград. Преди започването на строителните дейностите не било извършено и предварително проучване на качеството на водата, което е задължително условие при проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителните системи.

В резултат на неправилни стопански дейности, несъвместими с дължимата грижа, обвиняемият Гикенски разрешил разходване на средства на „Увекс“ ЕООД за изграждането на съоръжение с вода, чиито качества не отговарят на необходимите изисквания за питейно-битови цели. От назначената по делото съдебно-счетоводна експертиза се установява, че направените за въпросния обект разходи възлизат на 91 077.18 лв., което е значителна имуществена вреда за „Увекс“ ЕООД.  

Exit mobile version