На 1 януари 2025 г. България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в Европейския съюз (ЕС) още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. На 31 март 2024 г. България и Румъния бяха приети частично в Шенгенското пространство само по въздух и вода.
На 12 декември миналата година Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.
От първия ден на 2025 г. проверките отпадат и при преминаване на границите по суша. Ще бъде засилена дейността на българо-турската граница. От 2 януари по тази граница е разположен международен полицейски контингент със 100 служители от България, Австрия, Румъния и Унгария.
Със символично вдигане на граничната бариера министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Румъния Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство. С тържествена церемония, организирана от румънското министерство на вътрешните работи на румънска територия бе направена първата крачка в свободното преминаване на границата между България и северната ни съседка. Илков и Пръдою благодариха на европейските си партньори, на колегите си в страната, на служителите от двете силови министерства и поздравиха гражданите на двете държави. Първите граждани, които преминаха през вече пустия пункт, получиха сертификат и паметен знак от румънското министерство на вътрешните работи.
Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие. Плод и венец на усилията на много хора от много години. Убеден съм, че всички заедно ще пазим много по-добре външните граници на Европейския съюз. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев от ГКПП “Кулата”.
“От Гърция чак до Финландия е най-северната точка на континента, а пък Португалия е най-западната и може да се преминава без граници. Още от първия, втория ден ще се разберат разликите и българските граждани ще усетят комфорта от пълноправното ни членство в Шенген”, допълни още Главчев.
Междувременно председателят на Европейския парламент Роберта Мецола коментира пред медии, че ЕС има нужда от силна България, “за да се справим с предстоящите предизвикателства”. Тя отбеляза, че страната ни е предприела важни стъпки за справяне с нелегалната миграция и укрепване на сигурността. По думите й опасенията на държавите членки относно миграционните предизвикателства са забавили разширяването на щенгенското пространство твърде дълго.
Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект. Началото му е поставено през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург – и постепенно се разшири, за да се превърне в най-голямата зона за свободно пътуване в света.
Шенген е името на малко село в Люксембург на границата с Германия и Франция, в което през 1985 г. е подписано Шенгенското споразумение, а през 1990 г. – Шенгенската конвенция.
Шенгенското пространство позволява на над 400 милиона души да пътуват свободно между отделните държави членки, без да преминават през граничен контрол. Ежедневно около 3,5 милиона души преминават вътрешните граници, за да работят или учат или за да посетят семействата и приятелите си, а почти 1,7 милиона имат постоянен адрес в една от държавите на Шенгенското пространство, но работят в друга от тях. Ежегодно европейците извършват около 1,25 милиарда пътувания в рамките на Шенгенското пространство, което е от голяма полза и за туристическия и културния сектор.