Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 29 юни, 2022
  • Вход
  • Регистрация
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на месеца
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на месеца
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Начало » Бюджетът – заложник на не една и две политически кризи

Бюджетът – заложник на не една и две политически кризи

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юни 14, 2022
в Политика
Време за четене: ~ 1 мин.
107 1
0
Снимка: БТА

Снимка: БТА

123
СПОДЕЛЯНИЯ
1.5k
ПРЕГЛЕДА
Сподели във Facebook

В следващите няколко седмици ще търсим – и, да се надяваме, ще получим – отговор на два въпроса. Първият, с който ни будят и приспиват медийните студия и дискусиите в социалните мрежи е дали правителството може да управлява без явно мнозинство в Народното събрание, а непосредственият тест изглежда е внесената актуализация на бюджета. Вторият, който привлича по-скромен интерес, е дали настоящата коалиция има воля да задейства поне някакви структурни реформи, които са предпоставка за инвестиции, растеж и ефективен публичен сектор и заедно с това да върне държавните финанси към нисък бюджетен дефицит.

Нека да припомним поне два случая, в които бюджет се внася за разглеждане в средата на политическа криза. Още е пресен споменът от лятната актуализация, предложена и гласувана през септември 2021 година, буквално дни преди разпускане на парламента. Няколко години по-рано пък оставката на втория кабинет на Борисов постави отиващото си Народно събрание пред избор да приеме или отхвърли предложения пакет бюджетни закони за 2017 г. в рамките на редовната бюджетна процедура. Ако в подобни ситуации са били възможни конфигурации за събиране на нужния брой гласове, най-вероятно ще са възможни и сега.

“Това управление и съставящите го формации обаче дължат реформи, по-ефективни публични системи и дисциплинирана и благоразумна фискална политика. И е важно да се разбере, че първото и второто са важно условие за третото – няма как да имаме стабилни финанси без дефицит и с нисък дълг, ако имаме нисък икономически растеж, слаба производителност, лоша бизнес среда и неефективно харчене в администрацията, полицията, съдебната система, образованието, здравеопазването”, коментират в свой анализ от Института за пазарна икономика (ИПИ).

“Затова е важно да не приемаме извиненията за изненади, кризи, война, цената на петрола и житото и какво ли още не. Правителството стартира с обещание до средата на годината да предложи структурни реформи в публичния сектор и това да е основание за допълнително финансиране. Така и трябва да бъде – затова всякакви искания за увеличение на разходите трябва да се отхвърлят, ако в съответната система не е предложен план за мерки, които да доведат до по-добро управление”, категорични са от ИПИ.

Проблемите

Проблемите са различни и решенията са различни – някъде трябва машини да заменят хора на гишета и ръчна обработка, някъде междурегистрова свързаност може да премахне цели процеси и дейности, някъде либерализация и оттегляне на държавата може да спести нужда от контролни функции, и така нататък. В други сфери – например образованието – е важно да се финансират целенасочено реформи, които насърчават по-високо качество и по-пълен обхват и достъп. В здравеопазването пък трябва да се променят стимулите за свхръхпотребление на скъпи услуги за сметка на превенция и достъп до ранна диагностика.

ЕС и условието “пари срещу реформи”

Извън аргумента за по-ефективно харчене на парите на данъкоплатците правителството се е ангажирало с редица други структурни реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост. Те са насочени към по-добра бизнес среда, по-ефективна социална защита, развитие на човешкия капитал, по-конкурентна бизнес среда и още много фактори за дългосрочен икономически растеж. Но непосредственото измерение е, че извършването им – и затова има конкретни измерители и срокове – са условие за получаване на плащането тази есен. И така, ЕС вече е поставил политическата класа в България в режим на “пари срещу реформи” – и много от обещаните промени трябва да се финализират до края на юни. Това ще е още един тест с реални последици; а съвсем отделен въпрос е, че темпото на извършване на голяма част от заложените реформи може да се съкрати, както вече писахме.

Какво трябва да се направи?

На първо време, могат да се преосмислят мерки с висок популистки заряд, но съмнителен социален или антиинфлационен ефект. За кой ли път трябва да се припомни, че нулева ставка на ДДС за хляба няма да намали цената, а дори да намали – ще спести по 2 лева на човек за месец, което едва ли решава истински проблеми на хора в затруднение.

В сходна категория трябва да сложим и подаръка от 25 стотинки на всеки за гориво, както и стотинката акциз от газа. Различни програми за субсидии на бизнеса също трябва да се спрат веднага. Пандемията свърши и не може да се използва за извинение, а реалностите на енергийния пазар в Европа трябва постепенно да се приемат и да се търсят други решения извън сегашните директни компенсации за всички.

 

 

 

Последвайте ни и в
Google Новини
Тагове: бюджетзаложниккризапартиитоп
Предишна Статия

Времето остава топло, но дъждовно и с градушки на места

Следваща Статия

Как една общинска болница фалира и защо лекари водят пациентите при кмета

Свързани Статии

Гласуваха на първо четене новото министерство на електронното управление
Политика

Кабинетът падна, какво предстои

юни 23, 2022
1.7k
Депутатите приеха на първо четене Бюджет 2022
Политика

ПП отцепи депутати от ИТН, Слави отсече: Купени са!

юни 13, 2022
1.8k
България вече с правителство, всички в МС – със зелен сертификат
Политика

Политическата кутия на Пандора – по харвардски, ама по български

юни 10, 2022
1.6k
Премиерът за Украйна: Имаме малко самолети, не може да даваме на никого
Политика

Кирил Петков: Готови сме за правителство на малцинството

юни 8, 2022
2.1k
Политика

Слави Трифонов: Напускаме коалицията

юни 8, 2022
2k
105-г. баба гласува утре в Стара Загора
Политика

Окрупняване на общини и кметове само с 2 мандата – стари идеи с нови проблеми

юни 7, 2022
1.8k
Следваща Статия
Как една общинска болница фалира и защо лекари водят пациентите при кмета

Как една общинска болница фалира и защо лекари водят пациентите при кмета

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Планирате ли лятна почивка?

Реклама

Последни новини

Работодателите: От юли ще плащаме поне двойно по-високи сметки за ток

Работодателите: От юли ще плащаме поне двойно по-високи сметки за ток

юни 29, 2022
Парадоксът на скритите пандемии: Живеем по-дълго, но умираме от същото

Парадоксът на скритите пандемии: Живеем по-дълго, но умираме от същото

юни 29, 2022

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Kmeta.bg

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2022 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на месеца

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола? Регистрирай се

Създаване на нов акаунт!

или

Попълнете формулярите по-долу, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist