Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
понеделник, 30 януари, 2023
  • Вход
  • Регистрация
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2022
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2022
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Начало » Водата скача драстично в 13 области от догодина, средното увеличение – 36%

Водата скача драстично в 13 области от догодина, средното увеличение – 36%

Нина Александрова от Нина Александрова
декември 7, 2022
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
87 1
0
Снимката е илюстративна

Снимка: Pixabay

101
СПОДЕЛЯНИЯ
1.3k
ПРЕГЛЕДА
Сподели във Facebook

Омбудсманът Диана Ковачева препоръчва цената на водата в Смолян, Русе, Ямбол, Стара Загора, Плевен, Варна, Монтана, Велико Търново, Силистра, Враца, Търговище, Пловдив и Габрово да не бъде повишавана. Тя изпрати становище до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод общественото обсъждане за изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2023 г.

Проф. Ковачева е категорична, че увеличението на цените е в нарушение на принципите, от които следва да се ръководи по закон КЕВР, а именно – осигуряване на условия за предоставяне на всеобщ достъп до ВиК услуги, защита интересите на потребителите, икономическата обоснованост на цените на водата и отчитане нуждите на потребителите, които поради географски, теренни или други причини се намират в неравнопоставено положение.

“За съжаление КЕВР не взе предвид изразените аргументи от омбудсмана и увеличи цените на услугите на деветнадесет ВиК оператора. Средното увеличение на комплексната ВиК услуга за 2022 г. спрямо 2021 г. е 36%“, подчертава омбудсманът.

Диана Ковачева обръща внимание на факта, че за 13 от 19-те области на страната, чиито ВиК оператори имат одобрени бизнес планове за регулаторен период 2022 г. – 2026 г., цените на ВиК услугите през 2023 г. се увеличават.

Посочва, че в област Смолян, където и в момента цената на ВиК услугата е на четвърто място в страната, е предвидено най-голямото увеличение (24%) в сравнение с утвърдените цени за 2022 г. Така от 1 януари догодина жителите на Смолян и региона ще бъдат принудени да плащат с цели 68% по-скъпа ВиК услуга спрямо началото на 2022 г.

“Гражданите на Омуртаг многократно протестират по повод въведения от години изключително тежък режим на водоподаване. През следващата година те ще се наложи да заплащат с 3% по-скъпа вода от утвърдената цена за 2022 г. и с 4% по-скъпа услуга спрямо цената за 2021 г., въпреки че проблемите с качеството на услугата не се разрешават”, подчертава проф. Ковачева.

“Оценявам, че действията на КЕВР са съобразени с нормативните разпоредби, но през годините многократно подчертавах, че загубите на вода по водоснабдителната мрежа са една от основните причини за преминаването към режим на водата в стотици населени места в страната”, посочва общественият защитник. “В областите Монтана, Ямбол, Разград, Търговище, Варна, Плевен и Враца общите загуби на вода надхвърлят 60%. Потърпевши са потребителите. Основателно е искането им – цената да бъде намалена, когато ВиК операторите допускат високи загуби на вода”, категорична е Ковачева.

Припомняме, че през април 2021 г. КЕВР приема Указания за регулаторен период 2022 г.– 2026 г., съгласно които, показателят за качество – общи загуби на вода във водоснабдителната система е определен от Комисията като показател за ефективност, но той ще се прилага за изменението на цените на ВиК услугата след третата година от регулаторния период и чак през първата година от следващия.

“До тогава обаче гражданите ще заплащат цена за услуга, която не отговаря на качеството й на предоставяне, което не е справедливо”, аргументира се омбудсманът.

Цената – социално непоносима

В становището си Ковачева обръща внимание и на социалната поносимост на цената на водата за 2023 г. и посочва, че КЕВР не е публикувала данните, използвани за изчисляването й – средномесечен паричен доход на лице от домакинството по области за 2021 г. от изследване „Наблюдение на домакинските бюджети”.

От Доклада на работната група става ясно, че тези данни са предоставени от Националния статистически институт (НСИ) с условието, при публикуването им да бъдат посочени стойностите на максималната грешка за всяка област. “Това е наложително, предвид факта, че тези данни са ненадеждни”, допълва общественият защитник.

Подчертава още, че при определяне на социалната поносимост, която играе основна роля за гарантиране възможността на гражданите да погасяват задълженията си за вода, трябва да се ползват доказано надеждни данни.

“Много близки до социалната поносимост са цените на ВиК услугите за 2023 г. на: “Водоснабдяване-Дунав“ ЕООД (цена с ДДС – 5,191 лв., при социална поносимост с ДДС – 5,384 лв.), „ВиК“ ООД гр. Силистра (цена с ДДС – 5,284 лв., при социална поносимост с ДДС – 5,545 лв.), „ВиК“ АД гр. Ловеч (цена с ДДС – 4,002 лв., при социална поносимост с ДДС – 4,232 лв.)”, пише омбудсманът с извода, че цената на ВиК услугата за тези дружества реално може да надхвърли прага на социалната поносимост, което е недопустимо.

Омбудсманът изпрати в КЕВР и отрицателно становище по ценовото предложение на ВиК Кърджали, според което потребителите ще бъдат принудени през 2023 г. да заплащат с 45% по-скъпа ВиК услуга спрямо цената за 2021 г., прилагана и през 2022 г., т.е. от 2,648 лв. /с ДДС/ на 3,847 лв. /с ДДС/). Предложената цена за утвърждаване за 2026 г. пък е с цели 86% по-висока спрямо м.г. – от 2,648 лв. /с ДДС/ на 4,927 лв. /с ДДС/.

“Бизнес планът и ценовото предложение на „ВиК“ ООД гр. Кърджали за регулаторен период 2022 г.-2026 г. се разглеждат от КЕВР в последния месец от първата година на посочения период. По този начин КЕВР на 6 декември 2022 г. провежда обществено обсъждане за одобрява цените на ВиК услугите за област Кърджали за 2023 г., 2024 г., 2025 г. и 2026 г., изменя и утвърждава цената за 2023 г. Това е прецедент в практиката на КЕВР.  На практика регулаторният период за ВиК Кърджали вместо 5, включва 4 години, което е в противоречие с нормативната уредба”, посочва омбудсманът.

Междувременно кметове на 15 общини в България, в които има общински ВиК дружества, за пореден път се обявиха против окрупняването на сектора и присъединяването им към държавните ВиК оператори, което се предвижда в проект на закон за водоснабдяването и канализацията, публикуван на 30 ноември. Позицията им – четете утре в Kmeta.bg.

Последвайте ни и в
Google Новини
Тагове: водаДиана Ковачеваобластиомбудсмантопцена
Предишна Статия

БНТ представи специална прожекция на филм за Цветана Манева

Следваща Статия

84% от българите очакват технологичен подарък за Коледа

Свързани Статии

Шест наградени проекта в шестото издание на Академия за местни предприемачи
България

Шест наградени проекта в шестото издание на Академия за местни предприемачи

януари 30, 2023
1.5k
Мразовита и мрачна събота
България

През февруари ни чакат от минус 12 до 20 градуса

януари 30, 2023
100
Без справедливи цени на тока производства ще напускат България
България

Кирил Домусчиев пред Omaha World-Herald: Трябва да използваме науката за иновации и устойчиви практики

януари 30, 2023
120
Дупница е чиста въпреки запалването на старото сметище
България

6 общини с проблем с боклука, хвърлят отпадъци в клетка с изтекъл срок на експлоатация

януари 30, 2023
137
Снежна стихия в Испания, 31 области са код за опасно време, призоваха да не се излиза
България

Опасно време в Северна България, обявиха жълт код в 7 области

януари 27, 2023
431
Кърджали отново има градски транспорт въпреки страха от COVID-19
България

Ще успеят ли общините да се справят с осигуряването на по-евтин транспорт

януари 27, 2023
164
Следваща Статия
84% от българите очакват технологичен подарък за Коледа

84% от българите очакват технологичен подарък за Коледа

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какви са очакванията ви за 2023 година?

Реклама

Последни новини

„Господари на Черно море“: Турция започва още проучвания за нефт и газ

„Господари на Черно море“: Турция започва още проучвания за нефт и газ

януари 30, 2023
Европейски цифров иновационен хъб “Загоре” реализираха в Стара Загора

Европейски цифров иновационен хъб “Загоре” реализираха в Стара Загора

януари 30, 2023

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Kmeta.bg

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© [datetoday] Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2022

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола? Регистрирай се

Създаване на нов акаунт!

или

Попълнете формулярите по-долу, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist