При 1520 обществени поръчки на обща стойност 1,2 млрд. лева – установените нарушения са в 461 процедури, или близо 1/3 от проверените. Това става ясно от годишен доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за 2020 г., който включва отчет за проверката. Институтът за пазарна икономика (ИПИ) анализира нарушенията.
“Половината от тях са свързани с неспазване на срокове, непубликуване на информация и пропуски при оформянето на документите, но в другата половина от случаите има съществени нарушения”, коментират пред Kmeta.bg от Института.
Сред тях са неоснователно проведени процедури, поръчки, при които възложителите са поставили условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидатите в процедурите, сключване на анекси към договори за обществени поръчки, с които са изменяни цени и срокове за изпълнение, както и невъзложени обществени поръчки при наличие на всички законови основания за това в 161 от случаите.
Според оценката на експертите обаче, през миналата година има спад на опорочените поръчки.
След стартирането на електронните обществени поръчки, към споменатите грешки се добавят и нови, основно технически, свързани с откриването на процедурите в Централизираната автоматизирана информационна система “Електронни обществени поръчки” (ЦАИС ЕОП).
Конкретни доказателства за нарушенията се виждат и в одитните доклади на Сметната палата. Редовното изследване на ИПИ “Успехите и провалите на българските правителства” стъпва върху одитните доклади и дава примери за неефективно харчене и доказани злоупотреби.