Габрово беше домакин на Осмото издание на Gabrovo Innovation Camp 2024. Лагерът за иновации се организира в партньорство с Комитета на регионите на Европейския съюз. “Габрово винаги е било символ на новаторство и креативност. Нашият град е доказателство, че малките места могат да създават големи промени”, каза в приветствието си Таня Христова, кмет на Габрово и председател на Комисията по социална политика, образование, заетост, изследвания и култура към Комитета на регионите на ЕС. Тя определи стратегическите приоритети на града – климатична неутралност, развитие на кръговата икономика, подкрепа за дигитални умения и ангажиране на младежта. Кметът на Габрово акцентира и върху културата като неразделна част от всяка идентичност и двигател на социалната и икономическа трансформация. “Вярваме, че културата не само обогатява живота ни, но и стимулира иновациите, насърчава социалната кохезия и укрепва регионалната”, каза Таня Христова и допълни: “Ние смело пристъпяме и заявяваме, че сме готови да се състезаваме с всички останали, за да откриваме нашите възможности и да бъдем достоен кандидат за културна столица на Европа”.
Опитът на Пловдив
Вдъхновяващите говорители споделиха добри практики и конкретни решения за големите предизвикателства на нашето време. Виктор Янков от фондация “Пловдив 2019” с цифри илюстрира как се промени първият български град Европейска столица на културата. Само за 2 години в Пловдив влязоха 1,2 млн. души външна публика, която дойде специално за събития. “За тези 2 години в местната икономика – ресторантьорство, хотелиерство, услуги, в Пловдив влязоха над 400 млн. лв. от приходи. Само за 2 години има 16% ръст в заетостта, повече хора си плащат осигуровките и работят за културата, 25% повече организации. Това се случва по много сложен механизъм от комуникация, администрация, съдържание, за да поставиш България и даден регион на световната карта. Ползите за Пловдив и хората определено са имидж, прираст на населението и най-вече самочувствие. В момента единственият български град, заявил готовността си да кандидатства за Европейска столица на културата, е Габрово. Процесът е дълъг, ЕК има изграден модел, но определено вие имате един важен стимул – имиджа на Габрово”, коментира Виктор Янков.
Събитието бе съпътствано и от кратно обучение за прилагането на изкуственият интелект (AI) в работата на общинската администрация.
Лагерът за иновации стартира с работа в малки групи в шест предизвикателства:
- Развитие на иновационна долина на територията на габрово и региона с фокус – кръгова икономика чрез създаване на устойчиви индустриални партньорства за иновации
- От традиции към иновации, водени от изкуствен интелект за овластяване на младите: вдъхновяване на ново поколение дигитално квалифицирани млади професионалисти, способни да внедряват иновации в традиционните индустрии
- Овластяване на младите чрез AI: иновативни дигитални платформи за ангажираност и социално участие
- Мисия климатично неутрално габрово 2030: ангажираща стратегия и интегрирани решения за устойчиво бъдеще
- Устойчиви решения за културни и младежки инициативи в контекста на реката
- Габрово 2030: младите създават бъдещето. Град на възможности, забавления и вдъхновение
Участниците бяха подкрепени от професионални ментори, които в рамките на трите работни дни изведоха групите до изготвянето и представянето на нестандартни и иновативни идеи за подкрепа на младите хора и развитието на градската общност.