Марин Киров е първи мандат кмет на Царево, преди това работи две години като заместник-кмет. По професия е юрист, работи в София, експерт е по законодателство – автор на предложения и законопроекти за защита на длъжника, сред които е и Законът за частния фалит. Също така работи в сектора на съдебна реформа – консултант е при измененията на Конституцията през 2015 г. в глава “Съдебна власт”.
Г-н Киров, възстанови ли се напълно общината след тежките наводнения от миналото лято?
Честният отговор е – не, не сме се възстановили, но не сме спрели работа по нито един от финансираните от държавата обекти. Има много предизвикателства – процедури по възлагане, съгласуване с ресорни институции, проектиране, отчуждаване на частни имоти. Важното за мен е, че за момента не губим темпо – чистим коритата на реките, изграждаме мостовете и язовирните стени. Не сме се възстановили и защото чакаме още средства от държавата.
Кое остава най-голямото предизвикателство, станахте кмет в труден за Царево момент – след потопа?
Предизвикателство е да преведа екипа от експерти в общината през преодоляване на последствията от бедствието, но и да успеем адекватно да развием нови проекти за цялата община. Имаме да възстановяваме три градски моста, две язовирни стени, десетки километри пътна и улична инфраструктура, речни корита и дерета. Но имаме и да изградим Медицински център, спортна зала, пътища до селата Фазаново и Бродилово, водопровод във Варвара, да проектираме пречиствателни станции на с. Варвара и с. Синеморец. Да изравним стандарта на инвестиции между общинския център и другите населени места.
Ще е готов ли мостът на пътя Царево – Ахтопол до средата на април, както обещават от АПИ?
Работи се активно, вече се полага асфалтова настилка. Със сигурност ще е готов преди летния сезон, от общината оказваме безусловно и бързо съдействие, защото обектът е важен за всички.
Изплатени ли са от държавата всички обезщетения на засегнатите?
Държавата е в деликатно състояние, засегнатите по-скоро са обезщетени от нашата дарителска сметка. Знаете, обявихме, че средствата от даренията ще са само за пострадалите, без да ги влагаме в общински обекти и го изпълняваме – превели сме първи транш за 250 000 лв. към местни хора и фирми, предстои още един транш от 150 000 лв.
Как се готвите за новия летен сезон?
Довършваме всички планови обекти така че след строителната забрана през месец май да не се строи. Единствено ще се работи върху Медицинския център и критичната инфраструктура, която пострада при бедствието.
На какво ще акцентирате при привличането на повече туристи и инвестиции?
Развиваме Царево като дестинация – имаме предимство пред всички морски общини, при нас всички населени места по крайбрежието има какво да предложат – от с. Лозенец до с. Резово, десетки плажове и навътре в Странджа – традиции, кулинарни и музикални фестивали.
Ще има ли реална полза Царево от летище Бургас?
Да, ако се развива като регионален транспортен център, т.е. ако акцентът е в линии, които да обслужват български граждани целогодишно. Ако идеята е да се финансират само летни чартъри с туристи – няма полза за никой, не само за Царево.
Какво е финансовото състояние на общината?
Стабилно, но като след бедствие. Имаме собствени средства, които сме разходвали покрай бедствието и те все още не са ни възстановени от държавата. Отделно от това с поправките в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), които засягат плаж Корал, общината ще губи всяка година по 800 000 лв. собствени приходи от данъци и такси. Това ние се отразява още тази година.
Защо?
С промените в ЗУЧК се въведе рестрикция за 500 метрова зона около плаж Корал, с. Лозенец, което обхваща много частни урбанизирани имоти – те автоматично стават земеделски земи и общината не може да събира от тях данъци и такса смет. Загуби търпят и самите собственици на имоти. Една напълно необмислена и не подкрепена от оценка на въздействието законодателна инициатива.
Как наваксвате със загубите в местния бюджет?
Балансираме чрез привличане на средства по европейски програми, рефинансиране на стария дълг и спечелване на пет ключови проекта от държавния бюджет. Никой не ми е обещал, че ще бъде лесно – но аз знам какво правя.
Заменяте правото в София с поста на зам.-кмет, какъвто сте в продължение на 2 години. Защо?
Образованието и опитът ми като юрист и в сферата на законотворчеството ми помагат изключително много сега, ежедневно, така че правото в никакъв случай не е останало на заден план. Вярвам в максимата, че правото е изкуство за доброто и справедливостта.
Връщате се от големия и малкия град, а понастоящем сте кмет. Коя е най-голямата ви мотивация за такава кардинална стъпка?
Виждам, че за няколко години, защото аз нямам амбиция да векувам на поста, мога да постигна нещо за общността – поставил съм си няколко важни цели и проекти в сектор здравеопазване, образование, спорт и пристанище. Виждам, че опитът ми помогна само за пет месеца да привлечем огромен ресурс за проекти, които ще са видими след една-две години. Това е мотивацията ми – да направим нещо добро за всички населени места.
Кое беше първото нещо, което направихте като кмет?
Да направя план за преодоляване на щетите от бедствието, без това да пречи на новите проекти.
Как виждате общината след един ваш пълен мандат от 4 години?
Още по-развита като туристическа инфраструктура, още по-привлекателна за туристите, но и по-сигурна за живот на местните хора. Искам в Ахтопол да имат същите отлични условия в училището и в детската градина, както е в Царево. Искам всички жители и гости да имат достъп до адекватна здравна грижа. Аз съм от Царево – мечтая за модерно пристанище и работя за него.
Планирате ли увеличение на данъците?
Анализът показва, че през следващата година голяма част от общините в България ще са принудени да повишат данъците и таксите. Обаче в никакъв случай това не е нещо лошо – за да гарантираме добри услуги, сметоизвозване, инфраструктура – трябва да събираме и адекватни данъци и такси.
Какви културни мероприятия предвиждате? Много общини акцентират на това през лятото, за да привлекат не само туристи на почивка, но дори и за един уикенд в рамките на културните събития?
Постепенно ще преминем към изцяло нова културна и фестивална програма, насочена не към еднодневни събития, а към цялостно преживяване и то не само в общинския център, а във всички населени места. Този сезон ще стартираме с джаз фестивал в Лозенец, но и с нещо ново и грандиозно – уникален арт графити проект на най-добрите артисти в България, ще запазим фестивала Арт поток, ще имаме много нови прояви и събития във всички населени места.