Екологична бомба заплашва жителите на град Средец. 21 години след като Министерството на отбраната закрива четирите военни поделения там – сградите са разграбени, порутени и опасни, а цялата територия от близо 40 декара е превърната в огромно сметище, съобщи БНР.
Община Средец няма нито необходимата техника, нито работници, за да разчисти боклуците, а МО не отговаря на многобройните изпратени до тях сигнали и писма.
През 2000 година МО освобождава и закрива четирите военни поделения, намиращи се в бившия град Грудово, а сега Средец. Цялата територия остава без охрана, а само за 5 години сградният фонд е напълно разрушен и разграбен.
Изоставените безстопанствени сгради сега приличат на призрачен квартал, а около тях първо се натрупва строителен отпадък.
Величка Пенчева от 2000 година живее в блок, който се намира в непосредствена близост до оформилото се огромно сметище.
„Положението е покъртително. Няколко пъти сме пускали подписки. Ако може, имотите да минат към Общината, за да си ги стопанисва тя. Сметището адски мирише. Няколко пъти кметът отпусна машини, за да приберат боклуците, поне да не са до блока. Повечето роми ходят да палят гуми, за да вадят железа от тях. Тази година имаше огромен пожар, не можаха да го загасят с пожарна кола, защото тя нямаше откъде да мине“.
От 2017 година започва кореспонденцията на Община Средец с Министерството на отбраната с призиви сметището да бъде почистено. Сега боклуците там са толкова много, че за да се разчисти районът, трябва да се изпратят не багери, а булдозери, обясни главният еколог на общината Бисер Петков:
„Проблемите започнаха от момента, в който сградният фонд на поделенията беше разграбен. Останаха големи количества отпадъци. Населението започна да изхвърля там строителни и битови отпадъци. Стотици тонове отпадъци има там. Количеството расте постоянно, това са предпоставки за неприятности. При пожари се отделят вредни вещества в атмосферата“.
Трябва ли да се стигне до парадокса екоминистерството да налага глоби и санкции на Министерството на отбраната заради пълното безхаберие и безстопанственост върху бившите военни поделения. А редно ли е Министерството на отбраната да се прави на „умряла лисица“, че не знае в какво състояние се намират изоставените от тях огромни територии и то в населени места. Ето на тези въпроси предстои да потърсим отговор. Проблемът е ясен, сега трябва да се намери и неговото решение.