Идеята за нов 15-процентов корпоративен данък разбуни духовете във Facebook, където редица есперти го разкритикуваха остро. Един от тях е Борислав Боев, завършил “Икономика на индустрията”. От 1 януари 2024 г. близо 600 големи компании и дъщерни дружества на корпорации у нас ще бъдат облагани с по-висок корпоративен данък. Вместо обичайните 10%, техните печалби ще бъдат обложени с 15 на сто. У нас новият евроданък обаче няма да включва облекченията, заложени в европейската директива, срещу което веднага се противопостави бизнесът и поиска спешна среща с властта.
“Идеята за минимален глобален корпоративен данък (15%) е еманация на цинизма на правителствата и централните банкери. С въвеждането на такъв налог, те буквално показват, че няма да правят никакви структурни реформи и ще продължават с разточителната фискална и парична политика. Някой все пак трябва да изнесе товара на тази планина от дълг, и това са обикновените граждани и бизнеса”, алармира Боев.
“Уж това правителство нямаше да вдига данъци, а въвежда 15% корпоративен данък за големите компании в България. Ненужна стъпка сега: има гратисен период за вдигането на този данък, от който се възползват някои наши конкуренти: Естония, Латвия, Литва, Малта и Словакия”, коментира и бившият финансов министър и вицепремиер Симеон Дянков. От думите му става ясно, че България няма да се възползва от отсрочката и ще въведе максимално бързо новия евроналог.
“Минималния корпоративен данък ще ликвидира конкурентоспособността на редица държави, а принудителното изземване на печалбата ще пресече до голяма степен предприемаческата инициатива на хората, които търсят съзидание”, предупреждава още Борислав Боев.
Освен това инструментариума за реинвестиране на печалбата ще бъде силно ограничен (по-малко пари във организацията), а това ще рефлектира върху цялата производствена дейност. Тотална загуба на иновативен потенциал и дори желание за устойчиво правене на бизнес.
“Заплатите на служителите също ще пострадат, без значение дали говорим за промишлени сектори, или услуги. Такива единни и глобални данъчни ставки са уродлива форма на световен марксизъм от нов вид, който цинично продължава класическите опити на марксизма за силово моделиране на всички обществени и икономически отношения”, коментира темата Борислав Боев.
Припомняме, че при обсъждането на новия евроданък преди 2 години министерството на финансите на Швейцария поиска да бъдат взети предвид интересите на малките икономики. Тогава Полша, изпитваща притеснения за ефекта за чуждестранните инвеститори, заяви, че ще продължи да работи за по-консенсусен вариант. Много от официалните лица се противопоставиха и на срока от една година, в който трябва да приведат европейското споразумение към националните си закони, тъй като времето за това е много малко.