Влизаме ли най-после в Шенген? България да стане член на Шенгенското споразумение, защото е изпълнила изискванията още преди 10 години. Призивът се съдържа в оповестената от Европейската комисия нова стратегия, която цели да направи Шенгенската зона по-силна и по-устойчива.
Стратегията призовава Съветът на ЕС да вземе решение за вдигане на контрола за България, Румъния и Хърватия и да ги интегрира в Шенгенското пространство. Комисията припомня, че София и Букурещ са изпълнили всички необходими изисквания и това е установено при оценките, извършени през 2010 и 2011 г.
Според EK новата стратегия “ще осигури ефективно управление на външните граници на Европейския съюз”, дигитализиране на заявления за визи и документи за пътуване, актуализиране на граничните и миграционните информационни системи и установяване на общ подход за управление на миграцията.
Освен това Комисията предлага да се преразгледа механизмът за наблюдение и оценка на Шенген, като се поставя по-голям политически акцент върху решенията, които вземат и “ще включват засилен мониторинг за зачитане на основните права”.
“Днес представяме път за развитие в бъдеще, който да гарантира, че Шенген може да издържи теста на времето, който ще осигури свободния поток на хора и стоки и ще обслужва всички възможни обстоятелства за възстановяване на нашите икономики, за да се изправим по-силни заедно”, коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Окончателното решение принадлежи на страните-членки на ЕС.
Разширяването на Шенгенското пространство е част от представената стратегия на Европейската комисия за укрепване на тази зона, която през последните години претърпя многобройни кризи, от бежанска през 2015 г. до санитарна през 2020 г., което доведе до въвеждането на многобройни гранични проверки и ограничения на свободата на движение.
Докато ЕС излиза от кризата, предизвикана от ковид, Комисията настоява, че Шенгенската зона трябва да бъде възстановена и укрепена, като гарантира военно, че суверенитетът на държавите-членки на ЕС няма да бъде застрашен.
Кипър остава единствената държава, за която Европейската комисия счита, че условията все още не са изпълнени поради спецификата на ситуацията там.