Енергиен отпуск да имат засегнатите работници в трите въглищни региона у нас – Кюстенди, Перник и Стара Загора. Тази идея е обсъдена с централната власт, а параметрите по нейното изпълнение предстои да бъдат уточнени в детайли. Новината съобщи пред Kmeta.bg Марио Нинов от КТ “Подкрепа”, който е и национален консултант по Зеления преход. “Идеята е на хората, на които им остават 5 години до пенсиониране, да бъдат ранно пенсионирани. Другият вариант е да получат обезщетие, а ако откажат, да вземат това, което им обеща държавата – обезщетение от 36 заплати”, обясни Нинов. Темата беше дискутирана на международния форум “Възможности за справедлив преход отвъд границите”, който събра на една маса водещи експерти, представители на европейските институции, местни власти и бизнес лидери от няколко държави, за да обменят актуална информация за стъпките и възможностите за икономическо развитие в трите въгледобивни региона.
“Трябва да бъдем честни и отговорни, защото най-вероятно след няколко години ще се питаме какво направихме, какво постигнахме и какво се случи с всички семейства, които ще бъдат засегнати”, алармира по време на конференцията Боян Томов, управител на “Бранд Медия България” и издател на специализираните издания Economic.bg, Kmeta.bg и ESGnews.bg. “Най-много страдам от това, че не водим честен разговор за тези хора и семейства”, сподели той. И добави, че докато страната се движи от избори към избори и думата популизъм се използва най-често, с нищо не се решават проблемите на засегнатите от трите региона.
“Тези български семейства трябва да се преквалифицират и да намерят нова работа, новия си дом, защото преходът чука на врата им”, каза още Боян Томов.
В момента още тече картографирането на умения и знания на работници от трите региона. “Процесът е завършен в Кюстендил, на 50% в Перник, докато в Стара Загора хората отказват да споделят, за тях това е знак за край, а не за трансформация”, разказа Марио Нинов.
По време на международния форум представителите на местната власт предупредиха за голямо забавяне на Зеления преход. “Хубавата идея на Европейския съюз се движи с много бавни темпове и има опасност да не се реализира на терен”, коментира областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. “Преживяхме трансформацията преди години, когато бяха затворени подземните рудници на Бобов дол. Голяма част от нашите миньори загубиха своите работни места и ги потърсиха на друго място – или в София, или в чужбина, което има своите социалните последици – останаха само тези, които са получили неблагоприятни здравни въздействия от мините, но за тези болни хора някой трябваше да се грижи”, разказа Пандурски.
Събитието, което се проведе в столичния хотел “Експо”, е част от проекта “Преход на възможностите”, чиято цел е да популяризира приноса на кохезионната политика на Европейския съюз (ЕС), Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа за осигуряване на плавен и справедлив преход към климатично неутрална икономика. Предвидените общо средства от Европейската комисия за България по всички инструменти и програми надхвърлят 5 млрд. евро за декарбонизация и преквалификация.
“Страната ни има уникален шанс, защото това не е процес на затваряне на въглищни централи, а създаване на общности на зелени икономики”, коментира областният управител на Перник Людмил Веселинов. Той се похвали с открития на територията на областта голям фотоволтаичен парк “Solaris Park”, който е голяма възможност за региона.
В Кюстендил се подготвят промени в Подробния устройствен план (ПУП) за изграждане на високотехнологична индустриална зона. Тя ще даде възможности на хората от региона, които търсят работа. “Основна задача на общината е да помагаме и на децата на хората, които остават без работа след затваряне на предприятията. Има финансови инструменти, които могат да ни помогнат да осъществим различни проекти”, обясни заместник-кметът на Кюстендил Николай Дочев.
В Перник също има нова индустриална зона, към която в момента се изгражда пътна връзка. Освен това, общината си партнира отлично с Брезник и Бобов дол в осъществяване на общи проекти в транспорта. “Инсталирахме водородни инсталации на няколко публични сгради, които ползват горива като газьол”, похвали се заместник-кмета на Перник Стефан Кръстев.
“Когато говорим за грижа за хората и за безработицата, всеки от засегнатите трябва да получи подкрепа на място. Да не забравяме, че в момента имаме исторически ниски нива на безработица – за община Перник безработицата е под 2 процента”, коментира още той.
Кръстев посочи като характерна черта на българите, че когато се задават неизбежни промени, чакаме до последния момент, защото смятаме, че ще ни избегнат. “Но такова нещо няма, зеленият преход е неизбежен”, каза в заключение Кръстев.
По време на международния форум ръководителят на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България Йорданка Чобанова заяви, че сме изправени пред необходимостта да се движим напред и не само по екологични съображения, но и поради факта, че икономиката като цяло се движи с изключително бърза скорост към свят, който е изграден по модерни технологии, и ние трябва да преминем към този преход. Тя отбеляза, че в основата на този преход стои Зеленият пакт.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.