Деветото издание на “Зелени библиотеки“ стартира тази година на 5 август в столичния Северен парк. В програмата за насърчаване на четенето от ранна детска възраст, за общуване и привличане на нови читателски публики са предвидени срещи с любими поети, интересни тематични изложби и музикални изпълнения на живо.
Миналата година в парк “Гео Милев” бяха поставени 2 къщички, от които всеки посетител може да вземе книга за четене и да остави своя. Това лято ще бъдат поставени 2 нови къщички за книги – в Северен и в Западен парк. Така местата за споделяне на книги в парковете, които Столична библиотека зарежда редовно с интересни заглавия, ще са 11, като 7 къщички се намират на знакови места в природния парк Витоша и в Зоопарка.
Децата и учениците могат да участват в креативни STEM игри, в забавно програмиране с популярните bee-bot и други ботове, да поиграят корейската национална игра Тухо и да направят фолклорни кукли от традиционна корейска хартия. Мобилният филиал Библиобус разполага с 1500 тома класически заглавия и съвременни бестселъри и читателите на библиотеката ще могат да си изберат книги за дома.
За изминалите 8 сезона кампанията “Зелени библиотеки“ е привлякла 60 хил. посетители, 7800 новозаписани читатели, а буккросингът “Вземи, прочети, върни“ събра за последните 4 години дарени от софиянци почти 4 хил. нови книги. Столичнаа библиотека постоянно разширява картата на столичните локации на кампанията, тази година новата културна точка е парк “Овча купел“. В изданията на “Зелени библиотеки“ винаги участват известни български поети, популярни музиканти, певци и артисти, детски театрални, вокални и танцови състави.
Посетителите на кампанията в парковете ще могат да разгледат няколко документални тематични изложби.
Експозицията “Голямата София” проследява присъединяването през 1938 г. на близките до София села – Бояна, Княжево, Горна Баня, Надежда, Слатина, Драгалевци в Столична голяма община и превръщането им в модерни градски центрове.
Изложбата “Зоопарк” представя ценни издания от фонда на Столичната библиотека на тема зоология – първия определител на птици в България (1909 г.), както и редки учебници по зоология на различни езици.
Експозицията “Поздрав от София” поставя фокус върху исторически места от града, представени чрез ранни илюстровани литографски картички на столицата от края на XIX в.
Изложбата “Съзерцанието на Щастливеца” представя цитати от Алековите творби и любопитни стари фотоси на Витоша от началото на XX век, а “Из парковете на София – минало и настояще” – любопитни снимки и документи за историята, изграждането и обновяването на популярни столични паркове и градини.