Изборите приключиха, а до часове ще стане ясно и коя партия колко точно места ще има в парламента. Какво следва оттук нататък? Трябва да се свика Народно събрание и да се състави правителство. Новият парламент се свиква от президента Румен Радев най-късно един месец след обявяването на изборните резултати. Ако това не стане, първото заседание се свиква от 1/5 от народните избраници.
Какви са стъпките по Конституция?
Държавният глава трябва да покани 6-те партии на консултации. След това той връчва мандат на водещата политическа сила – ГЕРБ-СДС, събрала най-много гласове на вота. Формацията ще има една седмица, за да предложи нов състав за кабинет. Ако това не стане – мандатът отива при втората партия – “Има такъв народ”, а редът е същият. Правилото важи и би се повторило за всички 6 партии, минали четирипроцентовата бариера за влизане в НС. Ако се стигне до връчване на трети мандат обаче – президентът може да го даде на която избере от партиите, представени в парламента, а не задължително на третата. Досега обаче винаги се е карало по ред на номерата, а не с избирателно посочване.
Ако и този мандат бъде върнат без да се състави правителство – президентът трябва да състави служебен кабинет, който да подготви страната за нови парламентарни избори.
Ако обаче проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидат-премиера на партията, успяла да състави кабинет.
Ако при гласуване в пленарна зала не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът Румен Радев трябва да назначи служебно правителство, да разпусне парламента и да насрочи нови избори. Това трябва да се случи най-късно до два месеца.
Кога ще бъде свикано Народното събрание?
Очаква се новият парламент да бъде свикан най-късно в първите дни на май. При най-бързото развитие на политическата ситуация и ако Бойко Борисов получи подкрепа от други партии за офертата си за експертен кабинет, такъв може да имаме след Великден. Колко обаче ще изкара евентуален експертен кабинет, изобщо не е ясно. Предложението на Борисов е до края на годината.
По конституция президентът няма право да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство. Мандатът на Румен Радев изтича през януари, което означава, че той не може да разпуска парламента след 22 октомври.
Разбира се, възможен вариант е и правителство на малцинството. Това е правителство при многопартийна парламентарна система на управление, чиито съставящи го партии не разполагат с абсолютното мнозинство от местата в парламента. Недостатък на дадената система е възможността за честото внасяне на вот на недоверие срещу правителството. Такава ситуация се преодолява с образуването на коалиционно правителство.
Подобни политически ребуси
Подобен политически ребус, какъвто се очертава след изборите тази година, имаше преди години. Кабинетът на Пламен Орешарски дойде на власт след парламентарния вот през 2013 г. Тогава Бойко Борисов върна мандата, поради отказа на другите три партии в парламента да подкрепят правителство на ГЕРБ. Правителството бе оглавено от кандидата на БСП за премиер – финансистът Пламен Орешарски, който сформира експертен кабинет от представители на БСП, ДПС и независими експерти. Партиите, подкрепящи правителството, имаха 120 депутати в парламента. Волен Сидеров и “Атака” осигуриха тогава необходимия кворум от 121 души, необходим за започване на заседанието за избор на кабинет, като лично се регистрира. Регистрацията му бе посрещната тогава с аплодисменти от БСП и ДПС, а депутатите от ГЕРБ напуснаха пленарната зала.