Членовете на Комисията по икономическа политика (ECON) на Европейския комитет на регионите (КР) се събраха в края на октомври в Тампере, Финландия, за да обсъдят приложението на изкуствения интелект (ИИ) за иновативни решения в публичния сектор. В заседанието участваха и български представители на местните власти, кметовете на Гоце Делчев и Монтана – Владимир Москов и Златко Живков.
Местните и регионалните власти действат като катализатори на иновациите, насърчаващи отговорното използване на ИИ за подобряване качеството на живот на хората, като предоставят лесен достъп до услуги, като обществен транспорт, здравеопазване, образование и култура, както и да създадат безопасна и удобна градска среда. Представени бяха примери за успешно интегрирането на нови технологии и интелигентни системи в градската инфраструктура в Тампере, Мюнхен, София и Агенцията за цифрова модернизация в региона на Галисия, Испания.
По време на срещата в Тампере членовете на ECON приеха Проект на становище на тема “Предизвикателства и възможности на изкуствения интелект в публичния сектор: определяне на ролята на регионалните и местните власти”. В него се подчертава, че ИИ може да насърчи реални възможности за напредък и благополучие, само ако се използва прозрачно, проследимо и неутрално. Като признава ИИ като технология, която подобрява човешките функции, в становището се пояснява, че ИИ възпроизвежда и ускорява човешките процеси, без да замества човешката креативност или дейности. В становището се акцентира върху необходимостта от програми за повишаване на осведомеността и образованието на гражданите.
Членовете на комисия ECON насърчават инвестициите в обучение на персонала, повишаване на квалификацията през целия живот, набиране и задържане на експерти и създаване на местни екосистеми за ИИ, които да се възползват от сътрудничеството между публични и частни субекти, включително академичните среди, така че системите с ИИ да бъдат достъпни за нуждаещите се.
Акценти от изказванията:
Дайнис Турлайс , председател на комисия ECON и член на Градския съвет на Рига: “ИИ предлага възможности за по-интелигентно градско планиране, ефективни обществени услуги и политики, основани на данни. Чрез отговорно възприемане на AI местните власти могат да подобрят ангажираността на гражданите и да подобрят благосъстоянието на общността”.
Анна-Кайса Иконен, министър на местното и регионалното управление във Финландия: “Цифровите инструменти и технологиите за изкуствен интелект се превърнаха в съществена част от обществото. Подходът, ориентиран към човека, е от съществено значение, за да се гарантира, че местните и регионалните власти могат да предоставят подобрени и персонализирани обществени услуги, използвайки нови технологии.”
Алберто Сирио, председател на регион Пиемонт: “Подчертаваме големите възможности, които ИИ предлага на регионалната и местната публична администрация, като същевременно акцентираме върху необходимостта винаги да се защитават правата на потребителите и да се насърчава етичното използване на ИИ. Не трябва да забравяме, че точно както действията на публичните администрации трябва да поставят гражданите в центъра си и като крайна цел, AI трябва да се развива, като се започне от човешкото същество и неговите нужди. ИИ не е магическото решение на нашите проблеми, той е човешки инструмент и трябва да се разглежда и развива като такъв, с оглед на по-голяма ефективност и по-добра работа на администрациите, но също така и с потенциал да предостави на гражданите изцяло нови услуги”.