Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
понеделник, 16 юни, 2025
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Кирил Домусчиев пред Omaha World-Herald: Трябва да използваме науката за иновации и устойчиви практики

Kmeta.bg от Kmeta.bg
януари 30, 2023
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
10 1
0
Снимка: Красимир Свраков

Снимка: Красимир Свраков

12
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Американското издание Omaha World-Herald публикува част от речта на Кирил Домусчиев пред Глобалната инициатива на Бил Клинтън в края на 2022 г. Домусчиев е президент на фармацевтичната компания „Хювефарма“. Той стана почетен гражданин на Небраска през 2019 г. заради инвестициите на компанията си в щата. Omaha World-Herald e създаден през 1885 година, а журналистите на вестника печелят редица награди „Пулицър“. В момента той е собственост на един от най-големите финансисти и филантропи на Америка Уорън Бъфет.

Просперитетът на човечеството нараства с обещаващи темпове. Според ООН до 2050 г. населението на света ще достигне почти 10 милиарда души. Благословени сме да живеем в свят, в който половината от населението има достатъчно доходи, за да се счита за „средна класа или по-богата от средната“. Но всички ние трябва да осигурим на почти 4 милиарда души, които живеят в крайна бедност, в Съединените щати включително, да постигнат едно устойчиво и приемливо ниво на здраве и благосъстояние.

Устойчивостта изисква повече от осигуряване на ресурси. С нарастването на световното население все по-голяма част от обществото ще се приобщава към средната класа в резултат на развитието на икономиките в техните страни. Добавете към тази парадигма нарастващото въздействие на изменението на климата и увеличеното глобално търсене на ресурси, което се очаква да се удвои през следващите 30 години, и сме изправени пред огромно предизвикателство.

Извънредните ситуации и несигурността в доставката и производството на храни вече натоварват значително глобалните продоволствени системи, допълнително изострени от войната в Украйна и нейното въздействие върху доставките на зърно, производството на торове и повишените цени на енергията. Дори в щат като Небраска 188 080 души са изправени пред глад, от тях 64 190 са деца.

“Прекъсванията във веригите за доставка на селскостопански продукти са по-очевидни и важни в сравнение с останалите вериги за доставки. От една страна, имаме недостиг на храни и хора нуждаещи се от тях, а от друга, имаме храни, които на практика гният или се развалят в контейнери в други части на света“, казва Еркут Сьонмез, доцент по управление и анализи на веригите за доставки в Университета на Небраска в Линкълн.

Фермерите също изпитват недостиг на ключови суровини, като например на аминокиселини, предназначени за фуражите в животновъдството.

Иновациите, насочени към опазване здравето на животните, са глобално предизвикателство. Straits Research оценява глобалния пазар на животински протеини на 44.08 милиарда щатски долара през 2021 г. Предвижда се той да достигне 72.60 млрд. щатски долара през 2030 г., като нараства с кумулативен годишен ръст от 5.7%.

Животинските протеини (от едър добитък, птици, дребен добитък и аквакултури) са основни компоненти в храненето на повечето хора. Инфекциозните заболявания представляват най-голямата заплаха за здравето на селскостопанските животни. В момента недостигът на яйца в цялата страна засегна американците, тъй като смъртоносен щам на птичи грип доведе до ограничено производство на яйца в страната.

В момента и в бъдеще трябва да гарантираме, че по света се използват за препитание само здрави животни. Подобно на хората, животните са уязвими към болести, причинени от бактерии, вируси, паразити, гъбни заболявания и недостиг на хранителни вещества.

Освен това последното десетилетие доведе до множество дестабилизации на пазарите на фуражи за животни, предизвиквайки глобални мултипликационни ефекти върху доставките и цените на храните.

Един от начините, по който фармацевтичната индустрия, насочена към селското стопанство, помага за решаването на проблемите, свързани с увеличаване на търсенето и предотвратяване на глобалните смущения в доставките на храни, е чрез тясното сътрудничество с нашите партньори – производители на храни, и разработването на дългосрочни решения по отношение на значимите опасности. Ветеринарните фармацевтични продукти и фуражните добавки за животновъдството помагат на фермерите да поддържат здравето на селскостопанските животни, които са основен източник на протеин.

Иновациите във формулирането на фуражите са от съществено значение. Компании, включително и моята, са разработили ензими с множество предимства. Нашите иновативни ензими, разграждащи нескорбялни полизахариди (хранителни фибри), правят несмилаемите преди това груби фуражи усвоима храна за животните. Използването на други ензими също помага за намаляване на употребата на фосфати (фосфатни соли), като по този начин намалява замърсяването на околната среда и разходите на фермерите. Прекомерната употреба на неорганични фосфати е източник на значително замърсяване на околната среда, а намаляването на употребата им дава възможност за по-устойчиво и по-щадящо околната среда използване на ресурсите.

Освен осигуряване на възможност за повишаване на производството на животински протеини, иновативните компании по целия свят инвестират и в разработването на алтернативни технологии за производство на ключови хранителни компоненти. Необходими са милиони тонове риба, за да се осигурят количествата незаменими мастни киселини Омега-3, които се използват в храненето и на хората и на животните. В момента моята компания произвежда висококачествени масла, богати на Омега-3, чрез ферментация на микроводорасли. Този процес не засяга естествения екологичен баланс на океана и същевременно получените продукти са с високо качество и без замърсявания от тежки метали, нанопластмаси и други вредни вещества.

В момент, когато излизаме от пандемията от COVID-19, е наложително и компаниите, и отделните граждани, всички, които имаме отношение към изхранването на нарастващото население, да продължим да правим иновации – използвайки науката, устойчивите практики, безопасността на храните като наши ориентири, за да удовлетворим глобалната потребност от храни.

Тагове: Omaha World-HeraldиновацииКирил Домусчиевнаукаресурситоп
Предишна Статия

Възможно е прекъсване на тока заради ремонт на ЕСО в община Гулянци

Следваща Статия

Иван Милев: Инвестициите в зелена енергия ще станат необходимост

Свързани Статии

Плевен с разяснителна кампания в училищата за използването на тротинетки
България

Отхвърлиха идеята за пълна забрана на тротинетки по пътищата

юни 13, 2025
111
Европейските югоизточни икономики са засегнати силно от по-високите сметки за ток
България

С 4,6% поскъпва тока от 1 юли, парното – с 4,5%

юни 13, 2025
114
Изравнителните сметки за парно: ако доплащаш – 20% ДДС, ако получаваш – 9%
България

Поскъпване на ток, парно и топла вода от 1 юли обсъжда КЕВР

юни 12, 2025
109
България представи космически храни и нови сортове растителни култури в Япония
България

България представи космически храни и нови сортове растителни култури в Япония

юни 11, 2025
115
Общините искат по-големи правомощия за управление на остатъчния поземлен фонд
България

Увеличават цените на категории земеделски земи, отчуждавани за държавни нужди

юни 10, 2025
116
cherries 1491089 640
България

Спекула: За Задушница черешите скочили до 24 лв. за килограм

юни 9, 2025
140
Следваща Статия
Иван Милев: Инвестициите в зелена енергия ще станат необходимост

Иван Милев: Инвестициите в зелена енергия ще станат необходимост

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какво искате да се подобри в града, в който живеете?

Реклама

Последни новини

Защо рециклирането в Латинска Америка е в застой?

Защо рециклирането в Латинска Америка е в застой?

юни 15, 2025
200 училища с нови директори, в останалите обявяват пак конкурси

Обявиха 444 конкурса за директори в училищата

юни 15, 2025

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2025 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2024
  • TOP JOBS