Общински климатичен фонд ще помага на общините с 30 млн. лева. “Финансирането му ще стартира от догодина”, обяви пред Kmeta.bg изпълнителният директор на фонд ФЛАГ Надя Данкинова. През 2023 г. е подготвителната работа, както и обучението на експертите. Новият фонд ще помогне за по-бърза и адекватна адаптацията на регионите към негативните последици на вече случващите се промени.
В населените места има концентрация на дейности – производство и потребление на енергия, транспорт, управление на отпадъци/отпадъчни води и др.), които значително допринасят за генерирането на парникови газове. Те са и основното място на живот на хората, на тези територии е разположена част от инфраструктурата, както и редица социални и културни ценности, което ги определя като едни от най-уязвимите територии по отношение на негативните последици от изменение на климата. Предизвикателствата са различни за малки и големи или градски и селски общини, така че към всеки проект ще се подхожда индивидуално.
“За нас подкрепата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) има решаваща роля за регионалното развитие, като гарантира на всички общини в България, независимо от тяхната големина, достъп до финансиране, за да постигнем нашат обща цел за по-екологично и по-устойчиво бъдеще”, коментира Надя Данкинова.
В края на миналата година фонд ФЛАГ и ЕИБ са договорили заем в размер на 40 млн. евро, с който ще бъдат покрити инвестиции за градоустройствени подобрения и възстановяване, като енергийна ефективност и градско развитие в населени места в цяла България.
“Само 3-4 са общините, които могат да преговарят директно с ЕИБ, останалите ползват нашия фонд като посредник и отчасти като гарант”, обясни процеса Данкинова.
“Изминалата година беше трудна за българската икономика поради последиците от ковид пандемията и хуманитарната и икономическа криза, предизвикана от руското нашествие в Украйна. Радвам се, че продължихме подкрепата за проекти, които подобряват живота на хората, и ускорихме отпускането на заеми от ЕИБ за прехода към устойчиво бъдеще. Поемаме ангажимент в бъдеще да увеличим подкрепата си за проекти за екологосъобразна инфраструктура и да подпомогнем частния сектор по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост и InvestEU”, коментира Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ.
ЕИБ се ангажира да увеличи заемите за екологични приоритети и за евентуално съфинансиране по бългаския План за възстановяване и устойчивост в транспорта и енергетиката. През декември бе отпуснат нов заем за разширение на софийското метро (195,5 млн. евро). Във връзка с Плана за устойчива градска мобилност на София бе договорено допълнително съфинансиране от 50 млн. евро, с което се увеличава делът на проектите за градско развитие с предмет инфраструктура за пешеходна мобилност, по-лесен достъп на хората с намалена подвижност до обществената инфраструктура, а също така повишаване качеството на въздуха.
Интервю с Лиляна Павлова четете по-късно в Kmeta.bg.