Представители на бизнеса и служебният кабинет обсъдиха възможни мерки, свързани с цените на тока за индустрията, съобщи в Министерския съвет икономическият министър Даниела Везиева. На срещата присъстваха представители на КРИБ и БФИЕК.
КРИБ предлага хибриден модел на работа, с който да се помогне на индустрията в енергийната криза. Те предлагат отделни дружества от групата на енергоинтензивната индустрия да могат да сключват двустранни договори с АЕЦ и НЕК.
“Проведохме една среща, на която обсъдихме възможни мерки за излизане от ситуацията с цените на тока. В рамките на служебния кабинет, без да правим законодателни промени, да предприемем някакви резонни мерки, които да подпомогнат бизнеса в тази ситуация”, посочи Везиева.
Постигнало се е обединение около това в рамките на следващата седмица работни групи от три министерства, заедно с екипи на работодателските организации, да изготвят текстове, свързани с промяна на цените по отношение на договореностите между краен потребител и производител.
По думите на Домусчиев цените за електроинтензивната електроенергия са „убийствени”, сравнено с тези в останалите европейски държави. „Да не говорим вече за САЩ и други държави по света, които са със силно развита икономика. По тази причина КРИБ, Минно-геоложката камара и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, където членуват голяма част от енергоинтензивните дружества в България, проведохме тази среща след отправено писмено предложение към министър-председателя и министъра на енергетиката”, добави председателят на КРИБ.
Домусчиев определи проведения разговор с властта като ползотворен. „Предложението на КРИБ е един хибриден модел, с който да се помогне на българската индустрия. Хибриден е защото, по настояване на работодателските организации, правителството определи, че ще отпусне 50 лева помощ на мегават към всички стопански потребители, но това не решава проблема на никого, не решава проблема на големите енергоинтензивни предприятия, където себестойността на електроенергията е важна част от себестойността на продукцията и пречат на нейната реализация и на износа”, добави още той.
Домусчиев обясни, че настояват да се пристъпи към подписването на двустранни договори с АЕЦ и НЕК на българските предприятия, които са в групата на енергоинтензивната индустрия. „Това е нещо, което до края на следващата седмица ние трябва да решим с юристи и със съответните експерти в тези работни групи. От страна на правителството ще бъде министърът на енергетиката, а от наша страна – председателят на БФИЕК Константин Стаменов. Да се надяваме, че ще даде добър резултат”, каза още той, като допълни, че проблемът е голям и няма как да се изчаква повече.