“Екипът на София” събра партии, лидери, граждани и експерти, а идеята бе – обединение около обща кандидатура за кмет и обща листа на местните избори тази есен. Вотът е ключов както за бъдещото развитие на страната, така и за партиите от антистатуквото, които са решени да се изправят срещу 17-годишно управление на ГЕРБ в София.
“Екипът на София” представи своята визия за нов модел за управление и развитие на столицата. Основна фигура в организацията е арх. Любомир Георгиев, който ръководеше “Визия за София” с хоризонт до 2050 година, четири години управляваше и общинското предприятие “Софияплан”. Подаде оставка през 2021 г., защото ръководството на Столичната община отхвърли идеите му за развитието на града. Пред Kmeta.bg той обясни, че са се опитали да употребят работата му и тази на екипа за политически цели. През есента на 2022 година, заедно с десетки експерти с опит и познания за София, създадоха “Екипът на София”.
“Смятаме, че сме по-силни с това, че имаме дълбоко познание за града и взаимовръзката между различните елементи. “Спаси София” има страхотен екип и това е много градивна и силна енергия за създаването на промяна. Не е необходимо всеки да става част от нещо друго, необохидимо е да разберем как да работим заедно, всеки със силните си страни”, изтъкна арх. Георгиев.
За пореден път той подчерта, че нямат за цел да основават партия или да стават част от такава.

В подкрепа на предложения подход се изказаха членове и лидери на политическите партии – Кирил Петков и Калина Константинова от “Продължаваме промяната”, Виктор Чаушев от ДСБ, Тома Белев от “Зелено движение”, общинският съветник от “Да, България” Бойко Димитров, Иван Караджов от “Спаси София” и представители на неправителствени организации, квартални общности и експерти.
Шестте приоритетни цели
Дискусията бе разделена на общо шест панела по най-наболелите софийски проблеми. Експерти и политици се обединиха около следните общи решения:
Зелен и здрав град: Необходимо е да започнем да надграждаме и да поддържаме адекватно природните богатства на София – зеленина, води, почви, въздух, биоразнообразие. Достъпът до качествено озеленяване трябва да бъде значително подобрен и междублоковите пространства имат потенциала да са едно от решенията за това. Можем да се научим да управляваме водите по един много по-далновиден начин, а реките да преобразим от канали в паркова среда.

Богат град: Можем да направим така, че София да стане място, в което хората и бизнеса се развиват, и създават стойност и блага както за себе си, така и за света около себе си. Един от инструментите за това е премахването на корупцията. Тя е сериозен фактор в неефективното, неразумното и пасивното управление на града, защото измества стимулите, изчерпва наличните ресурси, не позволява конкуренция на изпълнението и мотивира изключване на гражданите и непрозрачност.
Сплотен град: Общината няма ресурсите и капацитета да се справи сама със задачата да направи София много по-добър град за живеене. Тя има нужда от партньори. Местните квартални общности са един от основните потенциални двигатели на промяната. В момента вместо да работи систематично с тях, местната власт или ги игнорира, или реагира кампанийно и в краен случай. А може да е различно.
Красив град: Добрите публични пространства са места, които приканват гражданите и ги подтикват да прекарат повече време там, да се срещат с приятели и колеги, да разговарят. Съвременният град може да осигури разнообразие от такива пространства, не само в центъра, а и в кварталите. Поддръжката и добрият вид на градската среда има огромен ефект върху начина, по който възприемаме града като наш общ дом.

Достъпен град: Придвижването в София може да бъде значително по-бързо, по-безопасно, по-екологично и по-малко стресиращо. Ключова роля за тази трансформация играе градския транспорт. Трябва да преосмислим цялата маршрутна схема на градския транспорт, за да бъде актуална на потоците на движение в, към и от града, а линиите да осигуряват бърз достъп не само до центъра, а и между кварталите.
Добре управляван град: Ако искаме градът ни да бъде по-добро място, то машината „Столична община“ трябва да може да работи много по-добре. Столичната администрация може да бъде реформирана така, че да се отличава с оптимизирани вътрешни процеси, структура, която отговаря на целите и пълното използване на технологии като инструменти за прозрачност, ефективност и умно вземане на решения на базата на данни.