Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
вторник, 24 юни, 2025
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Област Кюстендил – все още малко инвестиции и лоша демография

Регионът е с добри тенденции на пазара на труда

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 3, 2025
в Инвестиции и региони
Време за четене: ~ 1 мин.
11 0
0
10 kyustendil map bg 1024x749 1
12
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Кюстендил нараства, но значително по-бавно от средния. Пазарът на труда се развива добре. Заетостта се увеличава, а безработицата намалява. Инвестиционната активност в област Кюстендил е сред най-слабите в страната. Гъстотата на пътната и на железопътната мрежа остава висока. Усредненият размер на местните данъци в общините от област Кюстендил е близък до средния. Оценката за прозрачността в работата на местните администрации се повишава, но остава ниска.

Кюстендил е сред областите с най-застаряващо население. Съответствието между професионалното образование и профила на местната икономика остава ниско, а резултатите на учениците са незадоволителни. Здравната система в областта е сред тези с най-висок брой на общопрактикуващите лекари. Престъпленията са малко, а разкриваемостта им – висока. Обемът на образуваните битови отпадъци в областта е нисък, но предадените за третиране и рециклиране отпадъци са малко. Културният живот и туризмът в област Кюстендил остават слабо интензивни. Това са част от изводите в обзора на региона на Института за пазарна икономика (ИПИ).

untitled

ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

Доходи и стандарт на живот

Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Кюстендил нараства значително по-бавно от средния, достигайки 13,6 хил. лв. (при 26,0 хил. лв. в страната) през 2022 година.

Заплатите и пенсиите също се увеличават сравнително бавно. През 2022 г. средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 14,0 хил. лв. (при 21,2 хил. лв. в страната) и отново е втората най-ниска в страната (след тази в област Благоевград). Средната месечна пенсия за 2023 г. пък достига 821 лв. (при 784 лв. в страната).

Коефициентът на Джини, измерващ подоходното неравенство, намалява и остава по-нисък от средния за страната. Намаляващо и ниско продължава да е и нивото на бедност в областта. През 2023 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е 16,1% (при 20,6% в страната).

Пазар на труда

През 2023 г. пазарът на труда в областта се развива сравнително добре. Заетостта нараства значително, а безработицата намалява. Коефициентът на заетост достига 78,9% и за трета поредна година се задържа на по-високо от средното ниво (76,2% в страната). Коефициентът на безработица пък се свива до 7,7%, макар че остава над средния (5,3% в страната).

Образователната структура на работната сила също се подобрява. Кюстендил е сред областите с най-висок дял на работната сила със средно образование (70% при 55% в страната), което отговаря на индустриалния профил на областта. Населението на възраст 25–64 години с висше образование нараства до 26% (при 31% в страната), а делът на тези с основно и по-ниско образование е един от най-ниските в страната.

Предизвикателство пред пазара на труда остава застаряването на населението. Делът на населението в трудоспособна възраст се свива до 55,6% (при 58,5% в страната).

Инвестиции и бизнес

Инвестиционната активност в област Кюстендил е сред най-слабите в страната и през 2022 година. Броят на нефинансовите предприятия е 64 на хиляда души (при 70 на хиляда души в страната). Наблюдава се повишение на инвестициите, както и на обема на произведената продукция, но относителният им обем остава нисък. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи на човек от населението достигат 2,1 хил. лв. (при 4,3 хил. лв. в страната), а преките чуждестранни инвестиции – до 423 евро (при 4,5 хил. евро в страната). Стойността на произведената продукция в областта нараства до 77,3 хил. лв. на нает (при 122,4 хил. лв. в страната). Същевременно делът на приходите от износ в нетните приходи от продажби е сравнително висок – 35% (при 29% в страната).

Усвояването на европейски средства също изостава. Към 30 юни 2024 г. изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми в областта са 2127 лв. на човек от населението (при 3175 лв. на човек в страната). В рамките на областта най-много са изплатените средства в община Рила.

Инфраструктура

Гъстотата на пътната и на железопътната мрежа в областта остава по-висока от средната в страната и през 2023 година. По-висок е и делът на автомагистралите и първокласните пътища – 21% (при 19% в страната), както и този на пътната настилка в добро състояние – 56% (при 40% в страната).

Делът на домакинствата с достъп до интернет в областта през 2023 г. намалява до 83% и е по-нисък от средния за страната (89%).

Дяловете на населението с достъп до обществена канализация и до такава, свързана с пречиствателни станции за отпадъчни води, са близки, макар и по-ниски, от средните за страната – съответно 70% (при 75% в страната) и 62% (при 67% в страната) през 2022 година.

Местни данъци

Усредненият размер на местните данъци в общините от област Кюстендил е близък до средния за страната през 2024 година. Размерът на ставките обаче е разнопосочен. Докато местните данъци върху прехвърлянето на собственост и търговията са сравнително ниски, тези върху превозните средства и недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица са по-високи от средните.

Размерът на местните данъци върху търговията на дребно в общините от областта е средно 10,14 лв. на кв. м (при 13,08 лв. на кв. м в страната).

В рамките на областта най-ниски като цяло са данъците в община Трекляно, а най-високи – в община Кочериново.

Администрация

Самооценките на местните администрации за развитието на електронното правителство и предоставянето на услуги на „едно гише“ се задържат над средните за страната през 2024 година. Оценката за прозрачността в работата на органите на местното самоуправление нараства и вече не е най-ниската в страната, макар да остава сравнително ниска – 58,7% (при 69,3% в страната).

Делът на собствените от общите приходи в общините от областта е 20% (при 27% в страната), а покритието на общинските разходи с местни приходи – 67% (при 74% в страната) през 2023 година. Това е показател за високата зависимост на местните финанси от трансфери от държавния бюджет.

СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ

Демография

Коефициентът на естествен прираст продължава да е значително под средния за страната със стойност от –13,8‰ в областта при –6,8‰ в страната през 2023 година. Коефициентът на механичен прираст обаче е положителен (4,3‰), макар че не може да компенсира бързото намаляване на населението. Делът на децата до 4-годишна възраст е 3,7% (при 4,5% в страната), а на хората над 65 години – 28,5% (при 23,8% в страната).

Гъстотата на населението е сравнително ниска – 1048 души на кв. км в урбанизираните територии (при 1221 души на кв. км в страната) през 2023 година.

Образование

Делът на децата в детските градини в областта се повишава и се изравнява със средния за страната – 88% през 2023 година.

Нетният коефициент на записване на населението в V–VII клас в областта се увеличава през 2023 г. до 91% и е малко над средния за страната (91%). Делът на второгодниците обаче също се повишава и се изравнява със средния (1,2%). Съответствието между професионалното образование и профила на местната икономика е изключително ниско най-вече заради раздутия прием в специалности, осигуряващи кадри за ИКТ сектора, и сравнително свития прием за сектора на транспорта.

Резултатите на учениците остават сравнително ниски и през 2024 година. Средният успех на националното външно оценяване по математика е 35,8 точки (при 42,9 т. в страната). Успехът на матурата по български език и литература пък е „Добър“ 4,20 (при „Добър“ 4,30 в страната), а делът на слабите оценки – 8,9% (при 8,7% в страната).

Кюстендил е сред малкото области, в които няма университет или филиал на такъв.

Здравеопазване

Делът на здравноосигурените традиционно е висок и през 2023 г. на практика обхваща цялото население на областта (при 95% в страната). Броят на леглата в местните многопрофилни болници е около, но под средния за страната. Използваемостта им обаче остава ниска – 44% (при 56% в страната). Относителният брой на аптеките е по-малък от средния за страната.

Кюстендил е сред областите с най-висок брой на общопрактикуващите лекари (един лекар на 1443 души население при 1701 души в страната), но при специалистите има относителен недостиг.

Коефициентът на детска смъртност остава нисък, но продължителността на живота е под средната за страната.

Ред и сигурност

През 2023 г. натовареността на наказателните съдии в областта остава под средната, което обаче не се отразява в голяма степен на бързината на правораздаването. Един съдия в Окръжния съд разглежда средно по 12,4 дела месечно (при 14,4 дела месечно на съдия в страната), а в Административния съд – 12,5 (при 14,8 в страната).

В 3-месечен срок са приключили 92% от наказателните дела (при 91% в страната) и 75% от административните (при 72% в страната). Кюстендил е областта с най-нисък дял на гражданските дела, приключили в 3-месечен срок – 45% (при 65% в страната).

Относителният брой на регистрираните престъпления в областта леко се повишава, но остава под средния за страната през 2023 година. Същевременно разкриваемостта им се увеличава до 57% (при 53% в страната). Броят на полицаите спрямо населението в областта е по-висок от средния.

Околна среда

Обемът на образуваните битови отпадъци в областта остава сред сравнително ниските, но се повишава бързо през последните години. През 2022 г. той е 372 кг на човек годишно (при 488 кг на човек в страната). Същевременно обаче предадените за третиране и рециклиране отпадъци са малко над половината – 51% (при 76% в страната).

Делът на горската територия е сравнително висок (42% при 33% в страната), но и делът на нарушената територия е над средния за страната (0,6% при 0,4% в страната) през 2023 година. Инсталираните ВЕИ мощности са над средните за страната спрямо населението. Кюстендил е сред областите с най-малка нужда от охлаждане през топлите дни, но и сред тези с най-високо потребление на питейна вода.

Култура и туризъм

Културният живот в област Кюстендил не е особено интензивен и през 2023 година. Единствено посещенията на местните музеи спрямо населението са повече от средния им брой в страната – 1062 на хиляда души в областта при 770 на хиляда души в страната. Относителният брой на посещенията на кината, театрите и библиотеките остава значително под средните за страната стойности.

Броят на леглата в местата за настаняване леко се свива до 38 на хиляда души (при 56 на хиляда души в страната), но реализираните нощувки нарастват до 2290 на хиляда души (при 4167 на хиляда души в страната). Голям скок се вижда и при броя на нощувките през онлайн платформите на споделената икономика, въпреки че и неговата относителна стойност е сравнително ниска.

Тагове: демографска кризаинвестицииИПИКюстендилобластпазар на трудатоп
Предишна Статия

Над 53 хиляди са сигналите за домашно насилие през 2024 г.

Следваща Статия

Къде удължават противоепидемичните мерки

Свързани Статии

Област Ямбол – подобрение на образователните резултати и нарастващи заплати
Инвестиции и региони

Област Ямбол – подобрение на образователните резултати и нарастващи заплати

юни 7, 2025
111
Бургас прави модерен научен кампус
Инвестиции и региони

Бургас прави модерен научен кампус

юни 6, 2025
139
Шумен – нарастваща заетост и бързо правораздаване
Инвестиции и региони

Шумен – нарастваща заетост и бързо правораздаване

май 31, 2025
858
Правят завод за електробуси във Велико Търново
Инвестиции и региони

Правят завод за електробуси във Велико Търново

май 30, 2025
170
Общинският разсадник във Върбица вече работи 8 години
Инвестиции и региони

Общинският разсадник във Върбица вече работи 8 години

май 30, 2025
122
Новият балансьор в българската система: Как изглежда най-голямата батерия в ЕС (видео)
Инвестиции и региони

Новият балансьор в българската система: Как изглежда най-голямата батерия в ЕС (видео)

май 23, 2025
282
Следваща Статия
България пред грипна епидемия, възможно затваряне на училища

Къде удължават противоепидемичните мерки

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какво искате да се подобри в града, в който живеете?

Реклама

Последни новини

Финансовата независимост на общините падна под 25%

Финансовата независимост на общините падна под 25%

юни 24, 2025
Какви решения оформят зелената революция в Централна Азия?

Какви решения оформят зелената революция в Централна Азия?

юни 24, 2025

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2025 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2024
  • TOP JOBS