Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 12 юни, 2025
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Област Стара Загора – много инвестиции и ниски данъци

Престъпността обаче е висока

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 13, 2025
в Инвестиции и региони
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
111 1
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Доходите в област Стара Загора продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте. Заетостта и безработицата намаляват едновременно, като и двата показателя са по-благоприятни от средните за страната. Произведената продукция е висока, нареждайки областта в челната тройка. За разлика от повечето области с висока степен на икономическо развитие Стара Загора запазва сравнително ниски размери на местните данъци. Оценката за прозрачността в работата на органите на местното самоуправление е сравнително ниска. Данните коментират от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Естественият прираст в областта остава под средното ниво за страната. Резултатите на учениците са близки до средните. Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) е сравнително добър. Аптечната мрежа е развита. Броят на престъпленията е относително висок, а разкриваемостта им – близка до средната. Слабата оценка на Стара Загора в сферата на околната среда е обусловена преди всичко от изключително високия дял на нарушената територия. Културният живот в областта е сравнително интензивен.

regio stara zagora

ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

Доходи и стандарт на живот

Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). През 2022 г. брутният вътрешен продукт на човек от населението в областта отбелязва рекорден за страната ръст до 37,1 хил. лева. Заплатите и пенсиите също се увеличават по-бързо от средните за страната. Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).

Този подем в доходите се отразява и на нивото на бедност в областта. Делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, намалява до 23,1%, въпреки че остава над средния за страната (20,6%). Намалението се вижда и при коефициентa на Джини, измерващ подоходното неравенство.

Пазар на труда

Представянето на местния пазар на труда е сравнително добро и подрежда област Стара Загора точно след челната петица в тази категория. През 2023 г. заетостта и безработицата намаляват едновременно, като и двата показателя са по-благоприятни от средните за страната. Коефициентът на заетост е 79,0% (при 76,2% в страната), а този на безработицата – 4,1% (при 5,3% в страната).

Делът на трудоспособното население се задържа на 57,0%, но остава малко по-нисък от средния (58,5%).

Образователната структура на работната сила в областта се подобрява. През 2023 г. населението на възраст 25–64 години с висше образование се повишава до 23% (при 31% в страната), а делът на населението с основно и по-ниско образование намалява и е сравнително нисък – 14% (при 15% в страната). Така относително високият дял на работната сила със средно образование отговаря на индустриалния профил на областта.

Инвестиции и бизнес

В областта има сравнително малък брой предприятия – 57 на хиляда души от населението (при 70 на хиляда души в страната) и през 2022 година. Въпреки това произведената продукция е висока – отчетените 161,3 хил. лв. на нает нареждат област Стара Загора в челната тройка (след областите София и Враца). Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи се увеличават до 3,2 хил. лв. на човек.

Преките чуждестранни инвестиции с натрупване към края на 2022 г. пък намаляват, достигайки 3,0 хил. евро на човек от населението.

Стара Загора е на трето място в страната по разходи за научноизследователска и развойна дейност – 109 лв. на човек през 2022 година.

Областта се представя по-слабо в усвояването на средства от европейските фондове. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми е 2684 лв. на човек от населението (при 3175 лв. в страната). В рамките на областта най-много средства усвоява община Гурково (над 5 хил. лв. на човек), а най-малко – общините Гълъбово (под хиляда лева на човек).

Инфраструктура

Стара Загора се подрежда в челната тройка области в тази категория (след Варна и Пловдив).

Гъстотата на железопътната мрежа в областта е значително по-висока от средната. Гъстотата на пътната мрежа е малко по-ниска, но делът на автомагистралите и първокласните пътища е 29% (при 19% в страната) през 2023 година. Делът на пътната настилка в добро състояние се увеличава значително и изпреварва средния за страната.

Достъпът на домакинствата до интернет се увеличава и се изравнява със средния – 89%.

Областта изостава по дела на населението в селища с обществена канализация – 68% спрямо 75% за страната през 2022 година. До канализация, свързана с пречиствателна станция за отпадъчни води, достъп имат 65% от населението (при 67% в страната).

222Местни данъци

За разлика от повечето области с висока степен на икономическо развитие Стара Загора запазва сравнително ниски размери на местните данъци и през 2024 година. Особено голяма е разликата при ставката върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица и върху прехвърлянето на собственост. По-висока от средната остава ставката върху търговията на дребно, а тази върху превозните средства е близка до средната за страната.

В рамките на областта най-ниски са средните данъци в община Братя Даскалови, а най-високи – в община Стара Загора.

Администрация

Самооценките на местните администрации за развитието на електронното правителство и предоставянето на административни услуги на „едно гише“ се повишават през 2024 г., но остават под средните за страната. Оценката за прозрачността в работата на органите на местното самоуправление също е сравнително ниска и през 2024 г. – 67,5% средно за областта (при 69,3% в страната).

Делът на собствените от общите приходи в общините от областта е 22% (при 27% в страната) през 2023 г., а покритието на общинските разходи с местни приходи – 68% (при 74% в страната).

СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ

Демография

Естественият прираст в област Стара Загора остава под средното ниво за страната с коефициент от –7,3‰ (при –6,8‰ в страната) през 2023 година. Областта продължава и да привлича население и коефициентът на механичен прираст е положителен (2,1‰).

Делът на децата до 4-годишна възраст е равен на средния за страната (4,5%), но този на хората над 65 години е по-висок – 24,6% в областта при 23,8% в страната.

Гъстотата на населението е под средната – 1019 души на кв. км в урбанизираните територии (при 1221 души на кв. км в страната) през 2023 година.

Образование

Коефициентът на записване на учениците в V–VII клас в областта се увеличава и през 2023 г. отново е над средния. Делът на второгодниците обаче също нараства до 1,6% (при 1,2% в страната). Съответствието между професионалното образование и профила на местната икономика е сравнително ниско най-вече заради значителния недостиг на учащи в специалности, свързани с индустрията, предвид на това, че преработващата промишленост е силно застъпена в местната икономика.

Резултатите на учениците от областта са близки до средните за страната през 2024 година. Успехът на националното външно оценяване по математика след VII клас е 39,4 т. (при 42,9 т. в страната). Средният успех на матурата по български език и литература е „Добър“ 4,31 (при „Добър“ 4,30 в страната), а делът на слабите оценки е 7,9% (при 8,7% в страната).

Броят на студентите в областта се увеличава до 19,8 на хиляда души от населението (при 29,6 на хиляда души в страната).

Здравеопазване

Делът на здравноосигурените в областта се увеличава до 93% (при 95% в страната). Средната продължителност на живота леко се повишава до 72,9 години, но остава под средната за страната (73,5 години).

Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) е сравнително добър – 1441 души средно са обслужвани от един общопрактикуващ лекар в областта (при 1701 души на лекар в страната). Броят на леглата в многопрофилните болници спрямо населението не достига средната стойност за страната. Използваемостта им обаче е над средната. През 2023 г. местните болници разполагат с 5,2 легла на хиляда души от населението (при 6,1 легла на хиляда души в страната), а използваемостта им е 58% (при 56% в страната).

Аптечната мрежа е сравнително добре развита.

Ред и сигурност

Натовареността на местните съдии, както и бързината на правораздаването в област Стара Загора са близки до средните за страната през 2023 година. Средната действителна натовареност на съдиите в Окръжния съд е 13,5 дела месечно на съдия (при 14,4 в страната), а в Административния – 15,1 дела (при 14,8 в страната). В 3-месечен срок завършват 91% от наказателните дела (колкото и в страната), 73% от административните (при 72% в страната) и 74% от гражданските (при 65% в страната).

Броят на престъпленията е относително висок, а разкриваемостта им – близка до средната. През 2023 г. регистрираните престъпления срещу личността и собствеността в областта нарастват до 12,9 на хиляда души от населението (при 11,3 на хиляда души в страната), а разкриваемостта им се повишава до 54% (при 53% в страната). Относителният брой на полицаите е сравнително нисък – 3,9 на хиляда души (при 4,2 на хиляда души в страната).

Околна среда

Слабата оценка и последното място на Стара Загора в сферата на околната среда е обусловена преди всичко от изключително високия дял на нарушената територия – 3,2% (при 0,4% в страната), което е най-високата стойност в страната и през 2023 година. Същевременно делът на горската територия е близък до средния – 32% в областта при 33% в страната. Обемът на образуваните битови отпадъци също е близък до средния – 463 кг на човек (при 488 кг в страната), но делът на предадените за третиране и рециклиране отпадъци е нисък – 56% (при 76% в страната).

Индексът на нуждата от охлаждане в областта е висок, а използваната питейна вода от домакинствата – сравнително малко.

Култура и туризъм

Културният живот в областта е сравнително интензивен. През 2023 г. броят на посещенията на местните кина, театри и библиотеки спрямо населението продължава да нараства. Посещенията на музеите също се увеличават до 1010 на хиляда души и отново са над средните за страната (770 на хиляда души).

Броят на леглата в местата за настаняване в област Стара Загора е 18 на хиляда души от населението (при 56 на хиляда души в страната), а реализираните нощувки достигат 2188 на хиляда души (при 4167 на хиляда души в страната) през 2023 година. Нощувките, реализирани през онлайн платформите на споделената икономика, се удвояват за една година, но все още са далеч под средните за страната.

Тагове: инвестицииИПИСтара Загоратоп
Предишна Статия

Изграждат центрове за помощ от ново поколение

Следваща Статия

Дългосрочните здравни грижи все още са мираж

Свързани Статии

Област Ямбол – подобрение на образователните резултати и нарастващи заплати
Инвестиции и региони

Област Ямбол – подобрение на образователните резултати и нарастващи заплати

юни 7, 2025
111
Бургас прави модерен научен кампус
Инвестиции и региони

Бургас прави модерен научен кампус

юни 6, 2025
138
Шумен – нарастваща заетост и бързо правораздаване
Инвестиции и региони

Шумен – нарастваща заетост и бързо правораздаване

май 31, 2025
858
Правят завод за електробуси във Велико Търново
Инвестиции и региони

Правят завод за електробуси във Велико Търново

май 30, 2025
170
Общинският разсадник във Върбица вече работи 8 години
Инвестиции и региони

Общинският разсадник във Върбица вече работи 8 години

май 30, 2025
122
Новият балансьор в българската система: Как изглежда най-голямата батерия в ЕС (видео)
Инвестиции и региони

Новият балансьор в българската система: Как изглежда най-голямата батерия в ЕС (видео)

май 23, 2025
281
Следваща Статия
Преговорите за нов Колективен трудов договор в здравеопазването пак се провалиха

Дългосрочните здравни грижи все още са мираж

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какво искате да се подобри в града, в който живеете?

Реклама

Последни новини

55 години Шопски празник в Елин Пелин

55 години Шопски празник в Елин Пелин

юни 12, 2025
Заедно на Еньовден: Силата на билките

Заедно на Еньовден: Силата на билките

юни 12, 2025

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2025 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2024
  • TOP JOBS