Честите аварии, водещи до спиране на питейната вода и налагането на водни режими, загубите във водопреносната мрежа, както и ограниченията, които текстовете в новия проект на Закона за ВиК налагат за общините, бяха приоритетните за местните власти въпроси, които заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова постави в рамките на заседанието на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ).
Данните на НИМХ показват, че нивата на валежите, речният отток и подземните води са спаднали драстично през 2024 г. Най-сериозно засегнати са районите на Дунавската равнина, като в областите Плевен и Ловеч намалението достига 82%. Тези анализи показват сериозна опасност за водоснабдяването и напояването.
Еко министърът инж. Петър Димитров акцентира върху основните причини за водния недостиг – огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%. Той напомни, че в миналото България е имала широко развита хидромелиоративна, енергийна и водоснабдителна система, които са така проектирани, че да работят паралелно, и посочи необходимостта тези системи да бъдат реконструирани.
В изказването си към членовете на ВКСВ министърът заяви, че е необходимо да се предприемат бързи и решителни действия за рехабилитация на съществуващата и изграждане на нова ВиК инфраструктура. Решение за целта е приоритетното насочване на ресурса от МРРБ към общините по линия на Националната инвестиционна програма за общински проекти.
Министърът даде пример със загубите в някои населени места – в Кочериново има два питейни язовира, но до населението не стига вода, а в Перник се отчитат почти 50 куб. м загуби на линеен км на ден. Като добри примери в усилията за справяне със загубите на вода министърът посочи Троян, където е изградена собствена водопроводна, канализационна мрежа и пречиствателно съоръжение. Друг пример е ВиК Враца, където след изграждането на водния цикъл, загубите на вода също са намалели.
“Темата за водозагубите в страната е една от най-проблемните за нашите съграждани – водните режими и липсата на вода по 5-6 часа в някои населени места са изключително затруднение”, каза кметът на Троян Донка Михайлова, която е и представител на НСОРБ в Съвета. Тя заяви, че общините възприемат и са съгласни с препоръката на МОСВ за предприемане на спешни мерки, но за да има реален резултат е необходима по-голяма конкретика – тясно разписване на отговорности между местни власти, МРРБ и МОСВ.
Заместник-председателят на НСОРБ изрази съгласие, че Инвестиционната програма е добър финансов механизъм за целта и потвърди, че средствата по нея трябва да бъдат насочени към най-важните потребности на общините. При водените разговори между НСОРБ и ръководството на финансовото министерство, заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова е потвърдила готовност за запазването на програмата в Бюджет 2025.
“Тревожат ни водните режими в общините Ловеч, Плевен, Шумен, в непрекъснат контакт сме с колегите. Нужни са много бързо обследване и проектиране, достигане до споразумение с МРРБ за осигуряване на средства, подмяна на вътрешната водопроводна мрежа и реконструкцията на довеждащите водопроводи”, каза Донка Михайлова и добави, че за максимално бързо и ефективно справяне с проблемите в тези общини е необходима ясна програма с посочване на срокове и отговорности. Като следваща стъпка тя определи подобряване на ефективността на водоползване на настоящите водоизточници и търсене на решения чрез алтернативни варианти.
В рамките на изказването си кметът на Троян постави въпроса за предложения за пети път проекта на Закон за водоснабдяването и канализацията (ЗВиК) (Повече за предложените текстове и становищата на НСОРБ по предишните варианти на ЗВиК). Донка Михайлова заяви, че членовете на НСОРБ са категорично несъгласни с проектозакона, тъй като заложените текстове не отразяват необходимите промени за работеща реформа в сектора и основно – лишават местните власти от възможността да имат общински ВиК дружества. Опитът на Троян в тази насока е показен за доброто управление на водната инфраструктура. Общината има собствено ВиК дружество – прави ежегодни инвестиции в подобряване на ефективността на мрежата колкото и останалите общини, като отчита много по-ниска водозагуба и 30% по-ниска цена на водата (най-ниска в страната).
“Абсолютен управленчески нонсенс е държавата ни да убие работещи общински дружества, за да ги присъедини към неработещи държавни такива”, заяви Донка Михайлова и изрази надежда, че МОСВ ще подкрепи Сдружението в искането за промяна на законопроекта. “Кметовете всеки ден се сблъскваме от първо лице с проблемите на нашите граждани и смело заявявам, че липсата на вода е най-тежкият сред тях”, заключи кметът на Троян.
В рамките на заседанието на Съвета експертите от НИМХ представиха подробна информация с оценка за валежите, речния отток и състоянието на подземните води за периода януари-октомври тази година. Според данните досега 2024 г. е с валежи под климатичната норма и се определя като суха година. Валежният дефицит е най-силно изразен през месеците февруари (-63%) и октомври (-66%). Сушата е най-силно изразена в Северозападна България и по Черноморското крайбрежие. Тя продължи и през август, като най-тежко засегнати са западната част на Дунавската равнина и Горнотракийската низина. По отношение на подземните води в периода на продължителна суша 2019-2022 г. се наблюдава преобладаваща тенденция на намаляване на запасите през есенно-зимния период, когато основно става тяхното подхранване.
Проблемите в цифри
Анализирани бяха данни за състоянието на комплексните и значими язовири, състоянието на водните ресурси в страната и загубите на вода във водопреносната мрежа. Язовирите за питейно-битово водоснабдяване към момента са запълнени на 61%.
Съгласно данните в Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в България, през 2022 г. общите загуби на вода от подадената вода от ВиК се оценяват на 485,43 млн. куб. м. Това е около 18 пъти годишното количество подадена вода на вход водоснабдителна система от “ВиК” ЕООД, Плевен, или 1/4 от общите загуби са достатъчни за да покрият нуждите за една година на “ВиК” ЕАД, Бургас, “ВиК” ЕООД, Плевен, “ВиК – Шумен” ООД и “ВиК” ООД, Търговище.
Съгласно Годишния доклад на КЕВР за състоянието на ВиК сектора в България за 2023 г. (приет с решение по протокол № 314 от 07.11.2024 г.), общите загуби на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите е 60,21%. Със загуби над 70% са ВиК операторите на: Монтана, Плевен, Търговище, Разград, Ямбол, Хасково, Добрич, София-област, а над 80% – “ВиК – Сливен” ООД, АД, “ВиК – Шумен” ООД и “ВиК” ООД, Перник.