Столична община е богата на минерални води. Експлоатационният ресурс на минералните ѝ извори е 120 л./сек. Съществува и голямо количество изградена поддържаща инфраструктура, особено свързана с минералните води – петте културно исторически бани (Централна минерална баня и баните в Банкя, Овча Купел, Горна Баня и Княжево), множество каптажи и сондажи. Тяхното занемаряване и деградация поставя под съмнение бъдещето на използването на минералните води на територията на Столична община.
Разхищение на ресурси
В същото време отсъствието на достатъчни инвестиции в минералните извори води до свободното им изливане в природата или канализацията. Така например, само от находище “София център” се изливат по 8 литра в секунда директно в канализацията. За това алармират експертите от „Екипът на София“ по повод Световния ден на водите – 22 март.
„Част от водите активно се използват за бутилиране и за пиене от населението, но е загубена културата за редовно ползване на минерални термални бани. Масово гражданите дори възприемат съществуващите минерални бани като нещо от миналото, ползващо се само от възрастни хора и хора с нисък социален статус“, коментира експертът Иво Анев.
Според него е необходимо да се проведе кампания за изграждането на нов и атрактивен образ на използването на минералните бани, която да доведе до постоянно, значително и стабилно търсене на процедури за лечение и релаксация. Това ще доведе до инвестиции в тях, а оттам е възможно и постигане на мултиплициращ ефект, при който, чрез относително малка инвестиция в популяризация и възстановяване на съществуващите сгради, да се постигне много голям икономически и културен ефект.
“Възстановяването на 5-те архитектурно значими бани, както и пълноценното използване на минералните води би означавало те да се превърнат в предпоставка както за икономически приходи и подобряване здравето на гражданите, така и за изграждането на атрактивен туристически образ на града”, обясни Анев.

Хидроинженерът Йонко Добрев обясни, че всекидневната загуба на термални минерални извори и артезианските извори, означава загуба, както на термална енергия, така и на качествена питейна и терапевтична вода.
Загуби за стотици милиони годишно
Столична община дълги години не развива и не рекламира София като място за спа туризъм, въпреки наличието на значителен ресурс, а и на сграден фонд. Балнеологията и лечението с вода съществуват дори в София, но са относително неизвестни или възприемани негативно.
„Икономическите загуби от това, че не се използват пълноценно термалните минерални извори, са вероятно в десетки или стотици милиони годишно. Същевременно ползите за здравето, работоспособността и качеството на живот на населението са неизмерими“, коментира Добрев.
Възможни решения
Като част от решението за качествено и ефективно използване на минералните води на София „Екипът на София“ предлага да се създаде стратегия за популяризиране на столицата като град за термален туризъм и включване на хотели в промотирането на термалните центрове. Необходима е оценка на състоянието на минералните води на територията на Столична община с точен обхват и допълнителен фокус (постоянен мониторинг) върху 12-те находища, управлявани от общината. Важен елемент от цялостната стратегия е до 2030 г. да се осигурят водни количества за всяка изградена минерална баня на територията на Столична община (Горна баня, Банкя, Овча купел, Централна баня, Княжево, Панчарево, Гниляне, Железница), включващо актуална оценка и рехабилитация на водоземните съоръжения.

Снимка: Иво Анев
Според експертитедо 2026 г. общината трябва да изпълни Плана за обновяването на Централната минерална баня в София, както и паралелно да започне изработването до 2030 г. на планове за възстановяване на баните в Горна баня, Овча купел (която в момента се ремонтира, но няма план за нейното функциониране), Княжево, Гниляне и Железница като част от обща термална мрежа на територията на Столична община, по примера на плана за Централната баня.