Готова е основната рамка на Плана за възстановяване. Това съобщи Стефан Янев. “Той ще бъде представен на публично обсъждане. Трябва да бъдем реалисти и да има възможност някои от проектите да бъдат променяни в бъдеще. В контакт сме с ЕС. Трябва да преминем първата проверка. Най-рано през есента ще могат да се получат пари по плана”, коментира той.
Той подчерта, че държавата разчита на бизнеса и трябва да се осигури стабилност. “Стремим се да покажем нов тип управление. Харченето на парите на гражданите, трябва да става отчетно. Управлението ще бъде отговорно. Всички обществени поръчки трябва да се правят след обществено обсъждане. Ние трябва да намерим нужните промени, да ги заложим като проекти и тези, които се одобрят, да станат закони”, разясни Янев пред Bulgaria ON AIR.
“От самото начало от сформирането на служебното правителство заявих, че основно ще се ръководим от професионализъм и прозрачност. В тази връзка поддържаме прозрачността към обществото. Не търсим реваншизъм, а на базата на назначаваме кадри по професионални критерии. Сменяме служителите, които не работят компетентно и в интерес на хората”, коментира още служебният министър-председател. И допълни: “Гарантирането на честния вот минава през недопускането на нарушения, като купуването на гласове. Това е подмяна на вота на избирателите”.
Стефан Янев обобщи, че през последните години цените вървят нагоре. “Цената на тока за бита се сформира по много фактори, включващи състоянието на нашата енергетиката и съобразявайки се с борсовите цени на свободния пазар. За бизнеса е важно да има предвидими цени, за да се развива спокойно и да си плаща данъците. “Марици”-те са един наследен проблем, който в последните години не се решава. Оттук нататък какво може да се направи. Нужна е стратегия за енергийната ни система. Перспективите за “Марици”-те не са добри. Междинно решение или създаване на условия за друг вид труд. Преквалификация на хората в региона”, коментира премиерът.
И уточни: “В енергийната система ние трябва да вземем решение до колко търпи развитие ядрената енергетика, доколко можем да разчитаме на възобновяемите източници. Такава стратегия няма. Ние едва ли ще можем да създадем такава стратегия, но можем да очертаем приоритети. Въпросът с АЕЦ “Белене” трябва да се реши. Всеки от нас е вложил средства в това оборудване. Дебатът за проекта трябва е в парламента”, коментира той по повод информацията за новите по-високи цени на природния газ, тока и парното.