Кметът на Перник Станислав Владимиров е първи мандат градоначалник, избран след вота в края на 2019 г. Още в началото обаче му се наложи да се справя със сериозна водна криза. Последваха още предизвикателства, но в конкурса “Кмет на годината” вече два пъти е носител на голямата награда. На 4 октомври за десета юбилейна година Kmeta.bg раздаде награди след национално онлайн гласуване.
– Честита награда първо! За втори път грабвате статуетката “Кмет на годината”, а през 2021 г. получихте и приза в категория “Кмет на гражданите”. Какво означава тази оценка на хората за вас?
– Когато получаваш такава подкрепа от своите съграждани, тя ти дава сили и увереност да продължиш напред. Благодаря на семейството си, на общинската администрация и най-вече на своите съграждани за ежедневната подкрепа, която получавам от тях. Тя носи и огромна отговорност, защото очакванията към нас са големи. Три години ежедневно получавам подкрепа за нещата, които правим и това ме зарежда с енергия.
– Освен оценката от хората, какво друго ви дава стимул и мотивация?
– Оценката на моите съграждани за свършеното от началото на мандата е изключително важна, тъй като тя ни показва дали с моя екип сме си свършили работата както трябва. Градивната критика също не е маловажна, защото тя също помага в работата ни. Освен това, завършените обекти, промяната на облика на града, желанието ни да направим Перник най-добрия град за живеене в България са част от важните неща, които ни дават мотивация да работим ежедневно.
– Прекратихте уличния тормоз в града преди няколко месеца. Успокоиха ли се хората или останаха нерешени проблеми?
– Наистина преди няколко месеца градът бе подложен на невиждан от десетилетия уличен тормоз от съмнителни лица. За мен като кмет и перничани бе важно да се пресече навреме това поведение и моите съграждани да се бъдат спокойни. За това отново помогна подкрепата, която получих от перничани. Медиите също помогнаха много за популяризирането на случая. През това време успяхме да увеличим обхвата на видеонаблюдението в града и част от населените места на територията на общината. След развръзката на случая перничани са по-спокойни и се надяваме, че такива случаи ще стават все по-малко.
– Как ще се справите с високите цени на тока и газа. Немалко общини алармираха, че ги чака тежка зима, в някои дори обмислят да обединят класове, да затворят детски градини.
– В детските градини и училищата на територията на общината е направена организация, за да не се стига до обединяване или затваряне. Детските градини на територията на общината имат готовност за отоплителния сезон. На локално отопление с течно гориво са три от тях. За началото на сезона тези детски градини разполагат с необходимите количества газьол. Детските градини, които се отопляват на газ и пелети също са осигурени със средства и количества. Останалите 10 детски градини в Перник са на централно парно отопление. По-голямата част от училищата също са на централно парно отопление. С отопление на течно гориво са три училища – VII ОУ „Г. С. Раковски“ , XVI ОУ „Кирил и Методий“, ОУ „Христо Ботев“ в Батановци. В бюджетите на тези училища, които са на локално отопление са разчетени и разпределени допълнителни средства по формулата за осигуряване на горива. На твърдо гориво са училищата в селата Кладница и Ярджиловци. И в тях директорите са организирали сключването на договорите и доставката.
– Как общината ще премине през т.нар. Зелен преход? Какво планирате за по-бърза адаптация? Данните показват, че над 70% от законодателството на ЕС е насочено към общините. Затова и 70 на сто от мерките за смекчаване на промените в климата засягат местните власти. А 90% от мерките за адаптация трябва да се прилагат от общините. Това означава изключително голяма отговорност и работа, разбира се.
– Посоката на Европа е ясна. Тя ще става по-зелена и цената, която ще се плати в трите региона – Перник, Стара Загора и Кюстендил, ще бъде изключително висока. Затова е много важно какви стъпки ще бъдат предприети от всички, за да може тази трансформация да бъде по-лека за хората. Имаме опит от усвояването на европейските средства в България и невинаги те са разходвани по най-добрия начин и не постигнаха очаквания ефект. През фонда за справедлив преход очакваме средствата да бъдат изразходвани по-най-добрия начин, за да постигнем и нужния ефект. Надяваме се голяма част от средствата от Фонда за справедлив преход да бъдат насочени към създаването на нови стопански единици, които се вписват в съвременните очаквания, нужни са средства за индустриални зони, както и за довеждаща инфраструктура към тях. Така ще можем да привлечем отговорни инвеститори, които да създадат работни места.
Община Перник има едно предимство и това е близостта й до София. Така можем да ползваме огромния потенциал на столицата. Качественият транспорт също е много важен и средства за това също трябва да бъдат отделени. Така работещите и в двата града ще могат лесно да достигат до работните си места. Друга важна тема за нашият град е отоплението. Перник е един от най-топлофицираните градове в България. Ако се премине към намаляване капацитета на въглищните централи е нужно да бъдат създадени алтернативи. Затова трябва да се мисли в посока домакинствата да получават добра и качествена услуга. Има немалко варианти за това, но темата трябва да бъде изчистена на национално и европейско ниво. Изключително е нужно правителството, ЕК и работните групи към комисията да работят заедно и в добър диалог, за да може трите региона да получат най-добрата алтернатива за своето бъдещо развитие. Фондът за справедлив преход ще задели 1,3 млрд.евро за преодоляване на последствията от прехода, които ще бъдат най-остри в Перник, Кюстендил и Стара Загора. В тази ситуация обаче не е важен само размерът на средствата, а и дали те ще се харчат разумно. Имаме добри практики от други програми, в които проектите се разпределят съгласувано и с участието на всички заинтересовани и засегнати страни. Ако това не се случи целите на Зелената сделка ще останат само на хартия.
– Националният план за възстановяване и устойчивост предвижда много инвестиции на местно ниво. Необходимо беше да се подготвят промени в законодателството още в началото на 2022 г., за да може средствата от фондовете на ЕС да се разпределят за всеки регион за периода 2021-2027 година. Предвижда се и реформа във водния сектор. Какво е свършеното от вас в тези насоки?
– Още с началото на мандата и сполетялата ни водна криза ние започнахме подмяна на най-проблемните водопроводи на територията на града. В предпоследния ден на 2019 г. държавата отпусна 30 млн. лв., с които яха подменени 60 км. Изключително компрометирани тръби. Продължаваме с подмяна на подземната инфраструктура в града, село Драгичево, село Ярджиловци и други населени места. Очакваме и началото на водния цикъл на Перник, с който ще бъде подменена и изградена и канализационна мрежа в немалка част от града.
– Преди две години изразихте амбицията си да върнете на Перник статута на икономическо сърце?
– Това няма да е лесна задача, но първите стъпки вече са направени. В ход е изграждането на индустриалната ни зона, водим и разговори с потенциални инвеститори. Развитието на Перник в тази посока обаче не е самоцел за мен и екипа ми. За нас е важно да привлечем отговорни инвеститори, които не само ще създадат нови работни места, но и ще развиват бизнеса си по един модерен и екологичен начин.
– Заради близостта си със столицата градът е предпочитана дестинация за покупка на жилище за хора, които работят в София. Запази ли се тази тенденция сега – в период на инфлация и все по-нарастващи цени?
– Интересът към инвестиции в жилищно строителство в Перник продължава да е голям, в източната част на града ни се оформя нов квартал. Перник продължава да е привлекателен и за млади семейства, които работят в столицата, но желаят да живеят в по-спокойно място. Това благоприятства развитието на града ни, но и поставя нови предизвикателства свързани с подобряването на инфраструктурата.
– С какви проблеми сте безсилен да се справите като кмет?
– Няма проблеми, с които да не може да се справи човек, когато има желание, хъс и енергия за работа. Не всички, обаче могат да бъдат решени бързо. Много от проблемите са трупани с години и разрешаването им изисква повече време.