Днес почитаме Света Екатерина. Тя се е родила в Александрия в царски род. Родителите й били богати и знатни хора. Екатерина получила най-доброто за онова време образование. Тя била много красива и умна, мнозина знатни младежи искали ръката й, но тя отклонявала поканите.
Майка й обаче държала тя да сключи брак и затова я завела при своя духовен наставник – благочестив и свят, който живеел в съкровено място извън града. Щом видял прекрасната девойка и чул мъдрите й слова, решил да я научи на Христа. Старецът й дал икона на Пресвета Богородица, държаща в обятията си Божествения Младенец. Момичето приело Христовата вяра и Светото кръщение. Тя била удостоена да види насън Божията Майка и Богомладенеца.
Но в същото време била и ревностна християнка. Заслугата била на един пустинник, който направил християни нейните родители.
Била 18-годишна, когато езичници я хвърлили в тъмница заради вярата й в Христа. Изправили я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет. Въпреки, че спечелила спора, била осъдена на смърт. Бита с волски жили, обезобразена, хвърлена в тъмница, Екатерина търпяла глад, страдала и накрая я посекли с меч в 305 година. Ангел Божи отнесъл тялото й на планината Синай, където по-късно бил построен манастир.
Хората почитат тази светица заради лечителските й способности при лекуване на бяс и шарка.
Според народните вярвания рано сутринта в този ден стопанката на дома омесва с “мълчана” вода 5, 7, или 9 пшеничени питки, които шари с вретеното. После ги маже с петмез, рачел или мед и ги раздава на комшиите. Ако в къщата има малки деца, взема две питки, застава на кръстопът и дава на всеки минувач да си отчупи с думите: “Ха вземи за Света Катерина да ни е край дома и да ни пази от Шарко и Беско!”
Всеки трябва да отчупи къшей и след като се прекръсти до три пъти да изрече: “Сполай ти, стопанке, за сладкия залък. Както се лепят пръстите, тъй да се лепи Здравето по децата ти!”. “Амин! — дай, Боже!” – отвръща стопанката и гледа на тек число минувачи да свършат питките, че пресечени да са болестите.
Имен ден празнуват Екатерина, Катерина, Катя, Катина, Кина.